387
OCAK-ŞUBAT 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Beylikdüzü Belediyesi Cemevi, Kültür Merkezi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması

Beylikdüzü Belediyesi tarafından Beylikdüzü’nün gelişmekte olan güney bölgesinde, belediyenin rekreasyon hattı olarak kurgulamak istediği bir vadinin kıyısındaki yamaçlarda yer alacak çevresiyle birlikte tasarlanmış bir cemevi tasarımının elde edilmesi amacıyla açılan “Beylikdüzü Belediyesi Cemevi, Kültür Merkezi ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması” sonuçlandı. Yarışmada 81 proje değerlendirmeye alındı, 3 ödül, 5 mansiyon ve 3 satınalma verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Ekrem İmamoğlu (Beylikdüzü Bel. Bşk.), Mehmet Murat Çalık (Bel. Bşk. Danışmanı, Teknik Koor.), Velieddin Hürrem Ulusoy (Mimar ve Postnişin), Yüksel Demir (Mimar), Mahir Polat (Sanat Tarihçisi), Ulaş Özdemir (Etnomüzikolog), Ömer Yılmaz (Mimar)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Hüseyin Yanar (Mimar)

Ömer Selçuk Baz (Mimar), Tülin Hadi (Mimar), Semra Uygur (Mimar), Selim Velioğlu (Mimar), Niyazi Parlar (İnşaat Mühendisi), Meltem Aksoy (Mimar)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Sevince Bayrak (Mimar), Erdem Kaya (İnşaat Mühendisi)

RAPORTÖRLER

Emrah ŞAHAN (Şehir Plancısı), Murat Acar (Şehir Plancısı), Başak ÇELİK (Mimar), Cem DEMİR (Şehir Plancısı)

Aydemir Başargan (Mimar), Ozan Savaş Can (İnşaat Mühendisi), Ebru Aslan

1. ÖDÜL

MEHMET METİN POLAT mimar, BİLGE ALTUĞ mimar, ATA KURT mimar

Yardımcılar: Ecem Özden, Emre Açıkel

PROJE RAPORUNDAN

İbadethane, kültür merkezi, park ve spor alanları içeren bu ada, mahallenin sosyal merkezi olarak bir bütün halinde çalışması beklenirken; jenerik belediye imar planı mantığı doğrultusunda 3 ayrı işlev için 3 ayrı parsele bölünmüş, ortaya büroktatik gereksinimler dışında pek bir anlamı olmayan sınırlar çıkmıştır. İmar ise alelade bir konut parseliymiş gibi verilmiştir. Bürokratik bir takım prosedürler, zorunluluklar sonucu ortaya çıkan bu durum ana tasarım problemi olarak belirlenmiş, 3 ayrı parselin sınırlarını yok eden, parçalar arasında biçimsel akışkanlık kuran bir mekânsal sistem önerilmiştir. Her parça bir diğeri ile programatik ve mekânsal olarak ilişkilendirilmiştir, mekânların topografya ile birlikte Kavaklı dere açık alan koridoruna akması amaçlanmıştır.

JÜRİ RAPORUNDAN

Tasarım, parsel çeperine yaslanarak mahalle ile vadi arasında arayüz ve kademeli mekânlar bütünlüğü önermektedir. Sosyal işlevler park ile ilişkilenirken, cemevi ve cenaze işlevlerinin üst kotta mahalle ile ilişkili açık alanlardan erişilecek şekilde kurgulanması olumludur. Yapı tektoniğinde tercih edilen dil bütünlüğünün vereceği düşünülen duygu, anlamlı bir sükunet içermektedir. Tasarım kararıyla, kuzeybatı–güneydoğu istikametinde araziyi yatayda keskin bir çizgiyle ikiye bölerken park ile arasında yumuşak geçiş alanları ve avlular kurgulaması, parka bir yandan hakim öte yandan mesafeli duruşu jüri tarafından değerli bulunmuştur. Üst ölçekte tasarım ile birlikte alınan bu kararın bir yandan parkı ölçeklendirmesi, diğer yandan cemevine bağlı ya da bağımsız farklı açık alan ilişkilerine, açık-esnek mekanların oluşmasına müsaade etmesi değerli bulunmuştur. Taş bir baza üzerinde parçalanarak ve farklı oranlarda çeşitlenerek yükselen yapı parçalarının park cephesinde ve mahalle cephesinde amaca uygun ölçeklerde tanımlanması tasarımın diğer olumlu yanlarına işaret etmektedir. Yapıyı kuran malzemelerin bir araya geliş biçiminin oluşturduğu sükunet duygusu, kullanım maksadıyla örtüşmektedir.

2. ÖDÜL

EREN BAŞAK mimar, MERAL ÖZDENGİZ BAŞAK mimar, DENİZ DİLAN KARA mimar

3. ÖDÜL

SAMET MOR mimar, DAMLA GÖRE mimar, FATMA DERYA MARANGOZ mimar, GÜLBERK KARAAĞAÇ mimar, ÖZGE KARAKAŞ mimar

1. MANSİYON

DOĞU KAPTAN mimar, MURAT ER mimar, FATMA GENÇDOĞUŞ mimar

Yardımcılar: Marco Biozzi, Francesco Stefanni, Anne-Lise Roussat-Noyerie, Oya Tabanoğlu, Marie Selma Pınar, Enza Di Pinto, Erkan Göray, Ayşen Duman Taner, Hüseyin Polat

2. MANSİYON

OZAN ÖZTEPE mimar, DERYA EKİM ÖZTEPE mimar

Yardımcılar: Umut Sert

3. MANSİYON

İBRAHİM EYÜP mimar, HAKAN DENİZ ÖZDEMİR mimar, OLCAY OVALI EYÜP mimar

4. MANSİYON

EVREN BAŞBUĞ mimar, CAN ÖZCAN mimar, ÖZLEM ARVAS mimar

Yardımcılar: Kerem Sivri, Seda Duran

5. MANSİYON

ELİF ÇINAR mimar

SATINALMA

MURAT POLAT mimar, EMRE İŞLEK mimar

Yardımcılar: Hilal Öztürk, Melek Esra Şahin, Sevginur Sümengen, Melis Batu

SATINALMA

FATİH ERDUMAN mimar

Yardımcılar: Ceren Demircan, Burak Tilbe

SATINALMA

ABDÜLKADİR ATA mimar, AHMET EMRE DÜZ mimar

Yardımcı: Erol Kalmaz

 

 

 

Bu icerik 2796 defa görüntülenmiştir.