392
KASIM-ARALIK 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
ANMA

Salih Zeki Pekin’in Ardından

Aslı Özbay, Mimar

O’nu İzmir’de görmeye gittiğimde 2015’in bahar aylarıydı. Kısa süre önce oğlu Burçak ile tanışmış ve hastalığının ileri seviyede olduğunu öğrenmiştim. Aradım, ofisine çağırdı. Kemoterapiden yeni çıkmıştı. Yorgun ama yine güler yüzlüydü. Kırgındı…

Uzun süredir kırgındı: Yıllarca büyük inanç ve gayretle emek verdiği Mimarlar Odası örgütlülüğünden dışlandığını düşünüyor, onca zaman yaptıklarının gereğini, anlamını sorguluyordu. Aranmamayı affedemiyordu.

O’nu Kapadokya’ya getiremedim… Biliyorum, benim O’na göstereceğim Kapadokya’yı çok sevecekti, yüreği kabaracaktı, moraline, hastalığına iyi gelecekti... Zaman yetmedi.

Salih Zeki Pekin’i, 1992 Mimarlar Odası Genel Kurulu’nda tanıdım. Birlikte kısa ama son derece yoğun ve derin bir tartışma döneminin yürütücüleri olarak çalıştık: 3 yıl boyunca, mimarlık düzeninin enine boyuna tartışıldığı ve Oda bünyesinde “mimarlık meslek yasası” taslaklarının hazırlanmaya uğraşıldığı hummalı bir ortamın en çalışkan neferlerinden biri oldu.

İtişli kakışlı o dönemde, samimiyetin, çalışkanlığın, üretkenliğin, söz söyleme sorumluluğunun ve sözünün arkasında durma erdeminin ne olduğunu kendi üzerinden sergileyen nadir “adamlardandı”. Mücadeleciydi, inançlıydı, tutkuluydu, mimardı… Bu mesleği ve bu ülkeyi çok seviyordu. İlham ve enerji veriyordu.

Bir türlü kısa tutamadığı konuşmaları, yanaklarını kızartan ateşli tiradları, kolayca sinirlenebilen mizacı, sofra muhabbetlerinde neşeli, coşkulu, nüktedan bir karakterle buluşurdu. Işıl ışıl gülen gözleri ile bakan yüzü hep gözümün önünde olacak. Ortak tutkumuz olan mimarlığın ülkede başarıyla uygulanabilmesi için gösterdiği çabaya, bu süreçte hayatımızı zenginleştirmiş olmasına hep şükran duyacağım. Derin bir sevgiyle uğurluyorum SZP’yi.

***

Mimarlar Odası’nda uzun yıllar mimarlık mesleğinin farklı alanlarına önemli katkılarda bulunan, 1992-1994 yılları arası 33. Çalışma Döneminde Mimarlar Odası Genel Saymanlığı, 1994-1996 yılları arası 34. Çalışma Döneminde Mimarlar Odası Genel Başkanlığı, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Jüri Üyeliği görevlerini yürüten; Mimarlık Meslek Yasası, Serbest Mimarlık Hizmetleri, Mesleki Denetim, Müelliflik ve Telif Hakları, Mimarlık Hizmet Standartları üzerine çalışmalar yapan Salih Zeki Pekin, 30 Ağustos 2016 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Değerli meslektaşımız, çalışma arkadaşımız Salih Zeki Pekin’i sevgi ve saygıyla anıyor; ailesine, meslektaşlarına ve Mimarlar Odası camiasına başsağlığı diliyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI YÖNETİM KURULU

***

ÖZGEÇMİŞ

1945 yılında İzmir’de doğdu. 1963 yılında İzmir Bornova Koleji’nden (BAL) mezun oldu. Mimarlık eğitimini Fransa, Paris’te Ecole Spéciale d'Architecture’de, 1970 yılında tamamladı ve bir süre Fransa’da çalıştı. 1974 yılında ERSA Mimarlık Bürosu’nu, 1975 yılında da MATU Mimarlık Bürosu’nu, 1980’de MATU Mimarlık A.Ş.’yi kurarak mimari uygulamalarını sürdürdü. MATU Mimarlık A.Ş.’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak mesleki faaliyetlerini sürdüren Salih Zeki Pekin; iş merkezleri, büyük çarşılar, turizm tesisleri, toplu konutlar, konut siteleri, özel konutlar, idari yapılar olmak üzere pek çok yapının tasarımını yaptı. Tasarım, şantiye organizasyonu, inşaat planlaması gibi alanlarda uzmanlığa ve deneyime sahip olan Pekin, 1995 yılından bugüne Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tasarım dersleri vermekteydi.

Bu icerik 1535 defa görüntülenmiştir.
<p>Kaynak: Aile Arşivi</p>