349
EYLÜL-EKİM 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MEA ARCHITECTURA
MEA CULPA

Le Corbusier Geri geliyor

Gürhan Tümer

Prof. Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü

6 Ekim 1887’de La Chaux-de-Fonds’da Charles-Edouard Jeanneret olarak dünyaya geldi; 27 Ağustos 1967’de Roquebrune-Cap Martin’de dünyayı Le Corbusier olarak terk etti.

İlişikteki resim, bu çok ünlü mimarın dünyaya yeniden gelişinin resmidir. Le Corbusier, gözlerinde ninelerin, dedelerin taktıkları türden yusyuvarlak gözlüğü; boynunda papyon kravatı; elinde gönyesi, pergeli ve irice gövdesiyle hızla koşaraktan binaların arasından, insanların üzerinden, Süpermen gibi uçaraktan geliyor. Üstad çok öfkeli. Neden acaba?

Belki binalar pilotiler üzerinde yerden kopartılıp yükseltilmediği için; belki düz çatılar teras bahçeler olarak kullanılmadığı için; belki hâlâ daha dünyada güneş ışığından yoksun karanlık, sağlıksız mekânlar varolduğu için; belki sokağın hâlâ daha yokolmadığını gördüğü için; belki en ünlü villasını yıkıp yerine bir okul yapmayı düşünenler olduğu için; belki Bilbao Guggenheim Müzesi’nin ve Berlin’deki Yahudi Müzesi’nin Ronchamp Şapeli’nden daha çok sözü edildiği için öfkelenmiş, onun için geri geliyor dünyaya.

 

Bu icerik 2050 defa görüntülenmiştir.