349
EYLÜL-EKİM 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

20. Yüzyıl Mimari Mirasının Dijital Modellenmesi Konusunda Uluslararası Öğrenci Yarışması

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) ve Fransa Kültür ve İletişim Bakanlığı, ortak bir girişimle 20. yüzyıl mimari mirası veritabanını geliştirmek üzere bir öğrenci yarışması düzenliyor. Yarışma, 20. yüzyıl mimarlığının önde gelen yapılarının dijital ortamda modellenmesini konu alıyor. Yarışma süreci, mimari miras veritabanının web sayfası üzerinden yürütülüyor: www.archi.fr/UIA

Yarışma ulusal ve uluslararası olmak üzere iki etapta düzenleniyor. UIA Ulusal Kesimleri tarafından belirlenecek jürinin yapacağı ulusal değerlendirmenin ardından seçilecek dijital sunumlar, uluslararası jüriye aktarılacak. Yarışmanın, her yıl Eylül ayında kutlanan Avrupa Mimari Miras Günleri kapsamında, 19-20 Eylül 2009 tarihinde başlatılması ve projelerin Nisan 2010’da teslim edilmesi planlanıyor. Büyük ödülü kazananlar ve ulusal etapta seçilen tüm projeler Eylül 2010’da gerçekleştirilecek Venedik Bienali’nde sergilenecek.

2000 yılında kurulan 20. yüzyıl mimari mirası veritabanı, dünya üzerinde 20 yüzyıl boyunca izlerini bırakmış olan mimarlık ürünlerinin tanıtımı ve korunmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Kamunun dikkatini 20. yüzyılda öne çıkan modernizme çekmek ve “modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini belgelemek ve korumak” amacıyla 1990 yılında oluşturulmuş uluslararası bir kuruluş olan DOCOMOMO da projenin içinde yer alıyor. Yarışmanın programı ve şartnamesi Eylül ayında açıklanacak.

Bilgi için: www.uia-architectes.org

Bu icerik 818 defa görüntülenmiştir.