349
EYLÜL-EKİM 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Dünyaca Ünlü Fotoğrafçı Shulman Hayatını Kaybetti

Modern mimarlığı etkili fotoğraflarıyla tüm dünyaya tanıtan efsanevi fotoğrafçı Julius Shulman, 15 Temmuz günü, 98 yaşında Los Angeles’ta hayatını kaybetti.1920’lerden beri Los Angeles’ta oturan Shulman, yaklaşık 80 yıl boyunca dünyadaki modern mimarlık örneklerini belgeledi. Birlikte çalıştığı mimarların arasında Frank Lloyd Wright, Eero Saarinen, Rudolf Schindler, Charles Eames gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Shulman’ın fotoğrafçı olarak kariyerindeki dönüm noktası, 1936’da Richard Neutra’nın Los Angeles’taki Kun Evi’ni çekmek oldu. Fotoğrafları beğeni toplayan Shulman, böylelikle Neutra tarafından görevlendirilmeye devam etti ve bunu izleyen dönemde diğer önde gelen mimarlarla çalıştı. Fotoğrafları birçok dergi, gazete ve kitapta yayımlandı. Seyahat etmeyi tutkulu biçimde sevdiği için, ABD'nin yanısıra diğer ülkelerdeki mimarlık örneklerini de belgeledi. UCLA’da ve Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ders veren Shulman, 1999'dan bu yana fotoğrafçı Jürgen Nogai'yle birlikte çalışıyordu. Shulman’ın kazandığı ödüller arasında Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nden (AIA) mimarlık fotoğrafçılığı dalında altın madalya (1969) ve Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi’nden yaşam boyu başarı ödülü de (1998) bulunuyor. Ayrıca AIA’in ömür boyu onursal üyeliğine sahip tek fotoğrafçı üyesi.

Shulman’ı üne kavuşturan fotoğraflardan en önemlileri Pierre Koenig’in Los Angeles’taki Case Study House No. 22 yapısına ve Richard J. Neutra'nın Palm Springs’te bulunan Kaufmann Evi’ne ait. Ayrıca, 2008 yılında Eric Bricker tarafından çekilen ve birçok ödül almış “Görsel Akustik/Julius Shulman’ın Modernizmi” adlı bir belgesel film de bulunuyor.

Bu icerik 816 defa görüntülenmiştir.