MİMARLIK DÜNYASINDAN
15. “TARİHE SAYGI YEREL KORUMA ÖDÜLLERİ”NİN SAHİPLERİ BELLİ OLDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 15. kez düzenlenen “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”nin sahipleri belli oldu. Binlerce yıllık kültür geleneğinin biriktiği bir coğrafya üzerinde, bu uygarlıklara ait çeşitlenmiş ve farklılaşmış kültürel-mekânsal mirasa hak ettiği saygının gösterilerek korunması; koruma bilincinin ve örneklerinin teşvik edilmesi; yerel koruma modellerinin geliştirilmesi; yöntem, ölçüt ve değerlerin özgünleştirilmesi; yerel inisiyatifin harekete geçirilmesi; tarihî çevreye ilişkin koruma bilinci taşıyan çaba ve eylemlerin özendirilmesi gerekliliğinden hareketle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, tarihî mirasa sahip çıkılması konusunda yerel yönetimlerin üslendiği sorumluluğun bilincini taşıyarak, ülkesel ölçekte yerel yönetimlere öncülük edilmesi ve ödül yoluyla takdir etme misyonunun kurumsallaştırılmasının hedeflendiği ödül programında bu yıl, 8 farklı kategoride 25 ödül verildi. 1950 sonrası kentleşme sürecinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde eski yapısını yıkmayarak koruyup, yaşatan ve özgün işleviyle kullanmayı sürdüren, yapıyı olabildiğince korumayı başardığı jüri tarafından belirlenen yapı sahiplerine verilen Tarihî Yapıda Yaşam Ödülü bu yıl beş yapıya verildi. 2003 yılından bu yana düzenlenen yarışmada, bugüne kadar toplam 259 ödül verilmiş oldu. Bu yılki ödül programında ödül alan yapı, proje ve isimler şu şekilde:
Tarihî Yapıda Yaşam Ödülü
Engin Kuduğ Evi (Küçükyalı)
Sabri ve Mahide Özçoban Evi (Bergama)
Muazzez Sezer Evi (Mordoğan)
Emine Öktem Evi (Kınık)
İdris Köktentürk Evi (Kınık)
Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım Ödülü
Tijen Külçe Evi (Foça), Yapı Sahibi: Tijen Külçe, Proje Müellifi: Sariye Esmehan Erbiz
Bülent Türkmen Evi (Bergama), Yapı Sahibi: Bülent Türkmen, Proje Müellifi: Onur Karahan
Özgün İşlevin Değiştirildiği Esaslı Onarım Ödülü
Sıbyan Mektebi (Urla), Yapı Sahibi: Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, Proje Müellifi: Salih Özgür Genca, Uygulama: UMART Mimarlık
Emek Ödülü
Abdullah Gülmez - Taş Ustası (Bergama)
Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Katkı Ödülü
Ferhat Fuzuli “Meseret ile Şükran” Manzum Hikaye
Oktay Özengin “Menemen Tarihi Albümü”
Uluç Hanhan “Bir Zamanlar Uzunada” Kitap
Semra İğtaç “İzmir Masalları” Radyo Programı
Geleneksel Zanaatların Yaşatılması Ödülü
Veli ve Osman Mermerkaya - Yorgancı (Karabağlar)
Mustafa Pancar - Sepetçi (Bergama)
Birsen Cemile Gürel - Halı Dokumacı (Bergama)
Ahmet Silleli - Saraç (Bergama)
Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü
DEÜ 75. Yıl İlköğretim Kurumları “Biz küçüklerin gözünden İzmir'in tarihine ve kültürüne yolculuk”
Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okulları “Bergama'da Zaman Yolculuğu”
İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi “Tarihi haritalar, bir kentin tarihi mirasını ortaya koymada bir araç olabilir mi?: 1905 GOAD Haritaları Örneği”
TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi “3000 Yıllık Cam Sanatının İzmir'deki Temsilcisi: Nazar Boncuğu”
Özel Piri Reis Okulları “Tarihi ve Kültürel Miras: TİRE”
Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Su Gibi Aziz Olasın İzmir”
Saadet Emir Ortaokulu “Puzzle'ım İzmir: Buca Tarihi ve Tarihi Mekanları”
Jüri Özel Ödülü
360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği “Kybele Teknesi”
Bu icerik 2434 defa görüntülenmiştir.