398
KASIM-ARALIK 2017
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Komşum Bienal
    Sevince Bayrak, Yrd. Doç. Dr., MEF Üniversitesi Mimarlık Bölümü, SO? Mimarlık ve Fikriyat

  • Kent Belleğinin Canlandırılması: Samsun Kent Müzesi
    Fatih Us, Yrd. Doç. Dr, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Bölümü
    Hayal Meriç, Yrd. Doç. Dr, İstanbul Arel Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü
    Giorgi Tsanatskenishvili, Doç.Dr.,Gürcistan Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Ulusal Mimari Proje Yarışması

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından belediye hizmetlerinin daha etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi için yeni bir hizmet binası elde etmek amacıyla açılan yarışma sonuçlandı. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak açılan yarışmada, çağın hizmet gereksinimlerini karşılayabilecek, bölge halkı için sosyal bir çekim merkezi olma niteliği taşıyacak bir yapı elde edilmesi amaçlandı. Yarışmada 84 proje değerlendirmeye alındı, 3 ödül ve 5 mansiyon verildi.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Danışman Jüri Üyeleri

Mehmet Ekrem Eşkinat (Eczacı, Süleymanpaşa Bel. Bşk.), Mehmet Hilmi İşsever (İnşaat Mühendisi, Süleymanpaşa Bel. Bşk. Yrd.), Volkan Berkay Çakır (Şehir Plancısı, Süleymanpaşa Bel. Bşk. Yrd.), İbrahim Özbay (Şehir Plancısı, ŞPO Tekirdağ Temsilciliği), Gökhan Tanrıöver (Mimar, MO Tekirdağ Temsilciliği)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Feride Önal (Mimar)

Asli Jüri Üyeleri

Güven Şener (Mimar), Zeki Şerifoğlu (Mimar), Erce Funda (Mimar), Osman Taşseten (İnşaat Mühendisi)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Esra Akbalık (Mimar), Şeniz Özarslan (Mimar), İlhan İnel (İnşaat Mühendisi)

RAPORTÖRLER

Nesrin Başol (Mimar, Süleymanpaşa Bel.), Raşit Öztürk (Mimar, Süleymanpaşa Bel.), Gülcan Erol (Peyzaj Mimarı, Süleymanpaşa Bel.)

 

1. ÖDÜL

FIRAT DOĞAN mimar, BURCU KIRCAN DOĞAN mimar, YASEMİN GÜLER mimar, ÖNDER VOLKAN YALTIRAKLI inşaat mühendisi

PROJE RAPORUNDAN

Yapı önünde; araziye ana yaklaşımın olduğu Şehit Yüzbaşı Mayadağlı Caddesi'nden geriye çekilerek, belediye ana girişinin, meclis girişinin, konferans girişinin açıldığı bir meydan oluşturulur. Meydan halkın yoğun olarak kullanacağı bu girişler ile beslenir. Ticaret alanı bu meydanın batısında ve meydanın devamı niteliğinde düzenlenir. Kentin ana ticaret aksı olan Hükümet Caddesi'nin buradaki ticarete kadar devam edeceği öngörüsü ile ticaret alanları Ş. Y. Mayadağlı Caddesi üzerindeki göbeği karşılayacak şekilde konumlandırılır. Ticaret alanı bu noktada kot farkından yararlanılarak alt ve üst kota ayrılır. Planlanan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Binası ve masterplanı ile Karlık Caddesi'nin bu doğrultuda aktif hale geleceği öngörülmüştür. Önerilen proje hem bu cadde hem de kıyıdaki rekreasyon alanlarına bağlanan Ş. Y. Mayadağlı Caddesi'ne ticari fonksiyon ile eklemlenir.

JÜRİ RAPORUNDAN

Çevre ve kot ilişkilerine bağlı olarak önerilen kütle kompozisyonu ve yere ait olma özelliği başarılı bulunmuştur. Kademelenmede çatı alanlarının peyzaja dahil edilmesi ve ulaşılabilir olması olumludur Şehit Yüzbaşı Mayadağlı Caddesi ve Karlık Caddesi arasında önerdiği kamusal alanlar ölçülü ve olumludur. Bu alanların yapı işlevleri ve sirkülasyon çözümlemeleri olumlu bulunmuştur. Atatürk Bulvarı ve kent merkezinden yaklaşımları ve kütle algısı olumludur. Yoğun kullanımlı program parçalarının meydan kotundan kolay ulaşılabilir olması olumludur. Sosyal, kültürel ve ticari mekânların yer seçimleri ve bu seçimlerin kompozisyona yansıması sakin ve kararlı tavrı olumlu bulunmuştur. Ancak 3.bodrum katta yayılı bir şekilde başlayan üst kotlara ulaştıkça kademelenen ofis yapındaki mekânlarda derin alanlarının daha fazla gün ışığından yararlanması için çözüm önerileri geliştirmesi beklenmektedir. Proje bütün olarak değerlendirildiğinde uygulanma özelliklerine sahiptir.

2. ÖDÜL

İBRAHİM EYÜP mimar, OLCAY OVALI EYÜP mimar, HAKAN DENİZ ÖZDEMİR mimar, HAKAN ÇATALKAYA inşaat mühendisi

Yardımcı: Berkayhan Soybora

3. ÖDÜL

MEHMET METİN POLAT mimar, BİLGE ALTUĞ mimar, ONUR ERTAŞ inşaat mühendisi

Yardımcılar: Gizem Özer, Ecem Özden

1. MANSİYON

DENİZ DOKGÖZ mimar, FERHAT HACIALİBEYOĞLU mimar, ORHAN ERSAN mimar, CEMAL COŞAK inşaat mühendisi

Yardımcılar: Gülcan Afacan, Zeynep Alpsoy, Hüseyin Cevher Akbaş

2. MANSİYON

METE KESKİN mimar, ESRA YILMAZ KESKİN mimar, GİZEM ERTAŞ mimar, İBRAHİM HALİL KATAR inşaat mühendisi

Yardımcılar: Abdülkadir Keleş, Aylin Özkan, Nusret İrfan Uşun, Emre Sağlık

3. MANSİYON

ONUR YÜNCÜ mimar, HİLMİ YÜNCÜ inşaat mühendisi

Yardımcılar: Ali Ateş, Ozan Çiçek, Yekta Seren, Elif Ezgi Öztürk, İpek Deniz Alpdoğan, Begüm Sarı, Atacan Okumuş, İlayda Yalçın, Hazal Gümrükçüoğlu

4. MANSİYON

OĞUZHAN AYDIN mimar, SİNAN TUNCER mimar, HÜSEYİN SEMİH YEŞİLMEN mimar, YÜCEL DEMİR mimar, BÜLENT DEVECİ inşaat mühendisi

5. MANSİYON

MURAT ARİF SUYABATMAZ mimar, HAKAN DEMİREL mimar, ÖZGÜR TUNCER inşaat mühendisi

Yardımcılar: Elif Yılmaz, Orhun Ülgen, Kübra Paksoy, Sibel Küçükcoşkun, Safa Hilmi Aktaş, Demet Güliz Uslu, Özge Süvari, Merve Patat, Harun Urtekin

Bu icerik 2410 defa görüntülenmiştir.