389
MAYIS-HAZİRAN 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

UIA ÇOCUK VE MİMARLIK ALTIN KÜP ÖDÜLLERİ: GENÇLERİN MİMARLIK BİLİNÇLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı, çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla, UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri adı verilen uluslararası bir ödül programı düzenliyor. Ödül programına Türkiye’den katılacak kişi ve kuruluşların, başvurularını ulusal aşamayı yürütecek olan Mimarlar Odası’na iletmeleri bekleniyor. Altın Küp Ödülleri’ne katılımda bulmak isteyen kişi veya kuruluşların, okul öncesinden 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerin mimarlık tasarımı ve çevreyi oluşturan süreçleri anlamaları için tasarlamış oldukları etkinlikleri, strüktürleri veya ürünleri, ödül şartnamesinde belirtilen şekilde ulusal meslek örgütlerine iletmeleri gerekiyor. Türkiye’de ödül programına adaylık dosyalarının Mimarlar Odası’na gönderilmesi için son tarih 15 Şubat 2017 olarak belirlendi.

UIA Altın Küp Ödülleri, katılımcıların yeni projeler üretmelerini öngören bir yarışma değil. 1 Ağustos 2014 ile 15 Mart 2017 tarihleri arasında sürdürülmüş veya sonuçlandırılmış olan etkinlikler veya çalışmaları kapsıyor. Ödül verilecek kategoriler şöyle tanımlanıyor: okullar (yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler), kuruluşlar (dernekler, vakıflar, müzeler) ve medya (yazılı basın, görsel/işitsel medya). Ödül programı iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek: Ulusal Kesimler tarafından yürütülecek olan ilk aşamada, her ülkeden her kategori için birer aday seçilerek uluslararası jüriye önerilecek. İkinci aşamada ise uluslararası jüri ödül verilecek adayları belirleyecek.

Sonuçlar Eylül 2017’de Seul’da gerçekleştirilecek olan 26. UIA Kongresi’nde sergilenecek. Başvuru belgelerinin tümüne ve ödül programıyla ilgili güncel bilgilere, Türkçe ve İngilizce olarak www.mo.org.tr/goldencubesaward sayfasından ulaşılabiliyor.

Takvim

1 Eylül 2016        Ödüller hakkındaki soruların gönderilmesi için son tarih

15 Eylül 2016      Sık Sorulan soruların, uluslararası organizatörler tarafından cevaplanması

15 Şubat 2017    Türkiye'den başvuru yapacakların başvurularını Türkiye Mimarlar Odası'na iletilmesi için son tarih

1 Mart 2017        Türkiye ulusal jüri toplantısı

15 Mart 2017      Türkiye'den uluslararası aşamaya gönderilmesine karar verilen ödül Mimarlar Odası ve diğer UIA Üye Kesimleri'nin ulusal jüri kararlarını UlA'ya bildirmeleri için son tarih

Nisan 2017         Uluslararası ödül jürisinin toplanması ve ödül sahiplerinin açıklanması

Eylül 2017           Seul Kongresi / Ödül töreni

Bu icerik 1179 defa görüntülenmiştir.