382
MART-NİSAN 2015
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımları Gün Yüzüne Çıktı
    Yaşar Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Zeynep Tuna Ultav, Yrd. Doç. Dr.
    İzmir Ekonomi Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Deniz Hasırcı, Doç. Dr.; Seren Borvalı, Araş. Gör.; Hande Atmaca, Araş. Gör.

YAYINLARKÜNYE
YAYINLAR

BÜYÜK VALİDE HAN

Ayşegül Baykan, Zerrin İren Boynudelik, Burak Sevingen, Belkıs Uluoğlu, Aralık 2014, Tarih Vakfı Yurt Yayınları, İstanbul, 214 sayfa.

Disiplinlerarası bir grupla2006- 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen TÜBİTAK destekli Büyük Valide Han: Kültürel ve Toplumsal Belleği İnceleme ve Dokümantasyon Projesi sonrası ortaya çıkan bu kitap, Büyük Valide Han’a daha dikkat çekerek, bu nitelikli yapıyı daha yakından tanıtmayı hedefliyor. Kentin tam ortasında Eminönü’nde, oldukça işlek bir bölgede yer alan, ancak terk edilmişliğin hissedildiği Büyük Valide Han'a tarihsel yapıların, yaşamların kentin belleğindeki izlerinin silindiği bu günlerde, farklı uzmanlardan oluşan bir ekiple geniş bir perspektif ve güncel kuramlar ışığında bakılıyor. Büyük Valide Han'ın tarihî dokusu; değişen toplumsal, ekonomik ve siyasi yapılara bağlı olarak bu yapının da dönüşümü, kullanıcıların etnografik profilleri, hanın mekânsal kullanım özellikleri ve öykü, resim, gazete yazıları, anılar ile kültürel belleğimiz içindeki yeri derlenerek inceleniyor. Ayrıca bu dönüşümün görsellerle kayıt altına alınarak geleceğe aktarılması amaçlanıyor.

Bu icerik 1206 defa görüntülenmiştir.