379
EYLÜL-EKİM 2014
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLAR

  • Dilsiz Anıtlar
    Melih Emre Acar, Arş. Gör., Osmangazi Üniversitesi, Mimarlık BölümüKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

2014 DÜNYA MİMARLIK GÜNÜ TEMASI “SAĞLIKLI KENTLER, MUTLU KENTLER” OLARAK AÇIKLANDI

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl ülkemizde 13 Ekim 2014’te düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü temasını “Sağlıklı Kentler, Mutlu Kentler” olarak belirledi.

UIA, dünyanın farklı ülkelerinde bulunan mimarlık örgütlerini, 2014 Dünya Mimarlık Günü'nü belirtilen tema kapsamında kutlamak, mimarların ve mimarlığın kentsel peyzaj ve kentlilerin refahı üzerindeki kritik rolünün vurgulanacağı sergiler, konferanslar, tartışmalar düzenlemeye çağırıyor. Mimarların, kent sakinlerinin mutluluğu, sağlığı ve yaşam kalitesini geliştirecek “sağlıklı” mekân, altyapı, konut ve kentsel peyzajı nasıl tasarlayıp inşa ettiğine odaklanan tema, mimarların kentte yaşamı nasıl kurguladığı, kentlerdeki enerji kullanımını nasıl düzenlediği, yaşamı canlı kılmak için neler yapabildiği, düzensizlikleri nasıl önceden fark ettiği ve müdahale ettiği, parçalanmayı nasıl önlediği ve uyumlu bir çevreye nasıl dahil olduğu sorularına da yanıt arıyor.

Dünya Mimarlık Günü’nün bu yılki teması, kentsel mekân kadar kentleri de bir bütün olarak etkileyen mimarların enerji, uygulama ve malzeme alanlarındaki etik mesleki tutumlarının sürdürülebilir bir çevre elde etmek için gerekli olduğunu öne çıkaran sağduyulu mimari tasarım bağlamında ele alındı. Tema, ayrıca gezegenin, hava, su ve toprak kalitesinin ve insan yerleşimlerinin sağlığına katkıda bulunan tüm unsurların takipçisi uluslararası örgütlere karşı UIA’nın küresel sorumluluğu çerçevesinde belirlendi.

Bu icerik 1374 defa görüntülenmiştir.