329
MAYIS-HAZİRAN 2006
 
MİMARLIK'tan

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MEA ARCHITECTURA MEA CULPA

20. Yüzyıl Manifestoları’ndan, 21. Yüzyıl Manifestoları’na

Gürhan Tümer

Prof. Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü

Kitaplığımı karıştırırken, gözüm, editörlüğünü Ulrich Conrads’ın yaptığı, “20. Yüzyıl Mimarlığı Üzerine Programlar ve Manifestolar” adlı kitaba takıldı. Çektim aldım rafından yıllar önce okuduğum o kitabı ve sayfalarını rasgele çevirerek, orasından burasından tekrar okudum.

Tanrım, mimarlar ve mimar olmamalarına karşın, mimarlıkla yakından ilgilenenler, Henri van de Velde’ler, Hans Poelzig’ler, Adolf Loos’lar, Frank Lloyd Wright’lar, Hermann Muthesius’lar, Antonio Sant’Elia’lar, Filippo Tommaso Marinetti’ler, El Lissitzky’ler, Hundertwasser’ler ve daha niceleri, ne düşler kurmuşlar, ne savlar ileri sürmüşler, ne yenilikler önermişler geçen yüzyılda!

Ayrıca, ilk okumamda fark etmediğim bir şeyi fark ettim bu kez: Bu programlar, bu manifestolar, MEA ARCHITECTURA – MEA CULPA açısından da çok zengin. Onları bu açıdan tek tek ele alıp incelemeliyim. Bunu bir görev biliyorum.

Birkaç saptama daha:

Az önce, “geçen yüzyıl” dedim 20. yüzyıldan söz ederken. Evet, öyle. Artık 21. yüzyıldayız. Artık, 20. yüzyıl da, tıpkı 19. yüzyıl, tıpkı 18. yüzyıl, tıpkı 17. yüzyıl gibi, geçmişte kaldı, tarih oldu.

İleriki yıllarda, bir başka Ulrich Conrads çıkacak ve “21. Yüzyıl Mimarlığı Üzerine Programlar ve Manifestolar” adlı bir kitap derleyecek. O kitapta, başka birtakım MEA ARCHITECTURA- MEA CULPA’lar bulunacak ve o zaman bir başka Gürhan Tümer, onlarla ilgili yazılar yazacak.

Bu süreç böyle, 22. yüzyılda da, 23. yüzyılda da, 24. yüzyılda da, 35. yüzyılda da tekrarlanacak.

Bu icerik 5604 defa görüntülenmiştir.