329
MAYIS-HAZİRAN 2006
 
MİMARLIK'tan

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
YENİ YAYIN

MİMARLIK Dizini 1-325 (1963-2005) Yayımlandı

* Haz. (1-300) Sehernaz Güvenbaş, (1-325) N. Müge Cengizkan, Tuğçe Selin Tağmat, Şubat 2005, Mimarlar Odası Yayınları, Ankara; 254 sayfa.

Mimarlar Odası Genel Merkezi 1963 yılından bugüne, 40 yılı aşan bir süredir, MİMARLIK dergisini yayımlıyor. Mimarlar Odası kuruluşundan önce ilk olarak Mimarlar Birliği tarafından 1941-1953 yılları arasında çıkarılmaya başlanan MİMARLIK Dergisi, Oda’nın kurulmasından on yıl sonra aynı isimle düzenli olarak çıkarılmaya başlandı.

2003 yılında 40. yılını geride bırakan MİMARLIK Dergisi, Mimarlar Odası’nın bugüne dek uzanan yayın etkinliğinin önemli temsilcisi. Türkiye’de bir derginin 40. yılını doldurabilmesinin önemli bir başarı olduğunun bilincinde olarak, bu kurumsallaşmanın gereklerini yerine getirmek ve başarıyı kalıcı ve sürekli kılabilmek için, dergiye paralel bazı çalışmalar başlatıldı. Ürünleri alınmaya başlayan bu çalışmalar arasında, 2003 yılında açılan MİMARLIK web sitesi de yer alıyor.

Derginin içerik ve grafik tasarım anlamında geçirdiği yenilenmenin yanısıra, çalışmaları çok önce başlatılmış olan MİMARLIK dizini hazırlıkları ise 2005 yılı içinde tamamlandı. Daha önce, bazı yıl aralıkları için parça parça hazırlanmış MİMARLIK dizinlerinden de yararlanılarak hazırlanan yeni MİMARLIK Dizini, 1. sayıdan 325. sayıya, 1963 -2005 arasındaki 43 yıllık geniş bir zaman dilimini kapsıyor. Konu Dizini ve Yazar Dizini olarak iki bölüm halinde düzenlenmiş olan dizin, hem MİMARLIK Dergisi’nde yayımlanan makale ve belgelere ulaşmak için kapsamlı bir kaynakça, hem de dergiye geçmişten bugüne kadar her aşamada emek verenlerin listesini içeriyor.

Dizin kısa bir süre sonra, MİMARLIK web sitesinden ve Mimarlar Odası Kütüphanesi web sayfasından elektronik ortamda da ulaşılabilecek. Dizine, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Şubelerinin yanısıra, üniversitelerin kütüphaneleri ve mimarlık bölümü arşivlerinden ulaşılabiliyor. Araştırmacılara ve ilgililere sunarız...

MİMARLIK web sitesi: www.mo.org.tr/mimarlikdergisi

Mimarlar Odası Kütüphanesi web sitesi: www.mo.org.tr/kutuphane

Bu icerik 2683 defa görüntülenmiştir.