329
MAYIS-HAZİRAN 2006
 
MİMARLIK'tan

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
GÜNCEL

Konya’da Çöken Zümrüt Apartmanı Konusunda Bir Mektup: “Çöküş Sebebi Neden Hâlâ Netleştirilebilmiş Değil?”

Ali Vedat Kaya

Mimar

24.10.1977 Ankara Yükseliş Mimarlık Bölümü mezunuyum. 25 yıldır gerek mimari proje, gerekse birçok kooperatif yaptırmış bir mimarım. Müteahhit değilim, çünkü karnem yok. Mimarlar Odası Konya Şubesi’ne kayıtlıyım. Yap-sat işi hiç yapmadım. Kat karşılığı alınan arsalarda tüm prosedürlere uygun kurulan kooperatif işi yaparım. Ve bu 7 üyeyle kurulu işte, müdürlük yaparım; tek başıma imza yetkim yoktur.

Zümrüt Apartmanı, benim ilk işim değildir. Alınan arsa, kurulan kooperatif ve yapılan tüm işler 4 kişinin yetkisiyle devam etmiştir. Çizilen statik proje Konya’nın önde gelen firmalarından birine ait olup, önce İnşaat Mühendisleri Odası, sonra Belediye’nin onayından geçmiştir. Başlanılan Zümrüt Apartmanı, yani S.S.Sermet Yapı Koop., gerek alınan malzemesiyle, gerek çalışan ustalarıyla, gerek yapılan yıllık genel kurul toplantılarıyla devam etmiş ve üyelerle yapılan toplantılar sonucunda alınan kararlar doğrultusunda 1. kalite malzeme ile çalışılmıştır. Belediye’den iskan ruhsatı alındıktan sonra bina ile ilişkim kesilmiştir. Daha sonra kat malikleri evlerine oturmuşlar ve içlerinde tadilat yaptıranlar olmuş, dükkanlar kiraya verilmiş ve dükkanların estetik kaygılarla yaptırdıkları tadilatlar sonucu bina 2 büyük deprem geçirmiş ve sapasağlam 4,5 yıl ayakta kalmıştır.

2 Şubat 2004 tarihinde talihsiz biçimde çöken ve 20 ay cezaevinde kalmam sonucu istemediğim bir kararlar dava kapandı. Oysa tüm isteğim 45 saniyede ve 27 cm dönerek yıkılan ve 92 kişiye mezar olan bu binanın neden, nasıl çöktüğünün araştırılmaması, mahkemenin duyarsızlığı sonucu aldığım onca görsel ve yazılı medyadan haksız suçlamalarda yanıma kalan maalesef eksiler oldu.

(…)

Yaptığım araştırmalarda bina yıkılana kadar en ufak çökme belirtisi olmazken, yıkılmadan 1dakika öncesinde asansörü çalışırken nasıl oluyor da yerle bir oluyor? Malum mağaza Vakko’nun neden ve kimlerce hakkı korundu. (…) Sormak istiyorum: Daha önce aynı genişlikte miydi bu dükkanlar? Ve maalesef kat malikleri neden bu kadar duyarsızlardı. Kooperatif başkanı ve apartman yöneticisi neden mahkemeye çağrılmadı? Vakko mağazasının sahibi mahkemeye çağrılınca neden özel ifade verdi? Avukatların onca çabası neden onu mahkemeye getiremedi? (…)

Tek isteğim nihai kararda bu binanın çöküş sebebinin ortaya çıkmasıydı. Tüm meslektaşlarıma soruyorum: Bir bina bu şekilde çöker mi?

Bu icerik 4572 defa görüntülenmiştir.