391
EYLÜL-EKİM 2016
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Tını
    Esra Sakınç, Dr., Mimar

  • Divalar Gitmez
    Şengül Öymen Gür, Prof. Dr., Beykent Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
YARIŞMALAR

İnegöl Belediyesi Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Alinur Aktaş (İnegöl Bel. Bşk.), Adil Kansu (İnegöl Bel. Bşk Yrd.), Suat Gülçimen (Mak. Müh.), Murat Memlük (Peyzaj Mimarı), Ömer Yılmaz (Mimar)

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Jüri Başkanı

Nurbin Paker (Mimar)

Cem Sorguç (Mimar), Güven Şener (Mimar), Fatih Yavuz(Mimar), Adem Bakır (İnşaat Mühendisi)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Ayhan Abanozcu (Mimar), Kaya Sönmezler (Mimar), Banu Erim (İnşaat Mühendisi)

RAPORTÖRLER

Başak Arslan (Mimar), Murat Doğan Yazlı(İnşaat Mühendisi), Zeynep Kaçar (Peyzaj Mimarı)

1. ÖDÜL

M. ARİF SUYABATMAZ mimar, HAKAN DEMİREL mimar

Yardımcılar: Elif Yılmaz, Aylin Güllüoğlu, Orhun Ülgen, Mustafa Uzman, Eda Yazkurt

PROJE RAPORUNDAN

Belediye hizmet binasının zemin kat kullanımı kentlinin sıklıkla kullanacağı serbest bir dolaşıma olanak tanıyan ve tasarlanmış peyzaj alanı ile iç içe girmiş bir kurguda planlanmıştır. Ayrıca peyzaj içerisinde oluşturulan alternatif mekânlar, bu yapılar ile hiçbir ilgisi olmayan kentlinin de vakit geçirebileceği, bu alanların insanlar ile dolup taşacağı bir yer olarak ele alınmıştır. İç mekân ve dış mekân arasındaki ilişki projenin önemli meselelerinden biri olarak görülmektedir. Ağaçlar arasına sızan yapının kendini bu alan içinde var etme biçimi de oldukça kritik bir konu olarak görülmektedir. Yazın masif bir etki ile doğu, güney ve batı yönlerinde ağaç yaprakları ile kuşatılan yapı doğal olarak gölge altında kalacak ve bu sayede iklimlendirme maliyetleri azalacaktır. Kış aylarında ise alanda yapraklarını döken ağaçlar sayesinde yapı güneş ışınlarından faydalanabilecektir. Yapının dışına geçirilen filigran iskelet yapı, içeriye düşen gölgeleri ağaç gölgelerinden ayrıştıracak, dolayısıyla yapay olan ile doğal olanın birlikteliği kat döşemelerinde ve duvarlarında okunabilecektir. Yapının iç ve dış mekânları arasındaki birbirine geçme durumu okunaklı bir tercihle ayrışan, bu mekânsal farklılığın da hissedilebildiği bir sekans oluşturacaktır.

JÜRİ RAPORUNDAN

Kent meydanı niteliğinin yapılarla parçalanarak oluşturulan yaşam olumlu bulunmuştur. Bu parçalı yapı bloklanması sayesinde, mevcut yapı dokusu içinde kent ve insan ölçeği için iri olmayan duyarlı tasarımın oluşturulması olumludur. Yarışma alanında güney yönüne doğru çekilerek Adnan Menderes Bulvarı yönünde oluşturduğu açık alan olumlu bulunmuştur. Ayrıca bu cadde üzerinde konumlandırılan sosyal kültürel donatıların ve çok amaçlı salonun yarışma alanının bütününün kentle entegrasyonunu güçlendireceği düşünülmüştür. Tanımlı bir “belediye meydanı” oluşturulması düşüncesi olumlu olmakla birlikte bu meydanın Kuğulu Sokak ve Heykel Meydanına yöneliminin geliştirilmesi önerilmektedir. Belediye hizmet birimlerine ait servislerin ve otoparkın girişinin Başaran Sokak ve Dr. Ahmet Ufuk Tokcan Caddesi’nden sağlanması olumlu olmakla birlikte kreş girişinin Dr. Ahmet Ufuk Tokcan Caddesi’nden sağlanabileceği tartışılmıştır. Yapı bütünündeki asansörlerin niceliği eleştirilmiştir. Başkanlık katının mekânsal organizasyonun ve yönetiminin geliştirilmesi beklenmektedir.

2. ÖDÜL

İBRAHİM EYUP mimar, OLCAY OVALI EYUP mimar

Yardımcılar: Hakan Deniz Özdemir, Hale Özdemir

3. ÖDÜL

CAN TAMİRCİ mimar, HÜSEYİN KOMŞUOĞLU mimar, CAN ÖZCAN mimar, OĞUZHAN ZEYTİNOĞLU mimar, EVREN BAŞBUĞ mimar

EŞDEĞER MANSİYON

UMUT İYİGÜN mimar, MURAT AKSU mimar, ÇAĞLAN ÇELEBİ mimar, NEZAHAT MELİS ERAYDIN mimar

Yardımcılar: David Rato, Omar Araar, Hande Tunç, Ayşe Selda Turan, Suhair Rahman

EŞDEĞER MANSİYON

GÜRCAN DEMİRTAŞ mimar

Yardımcılar: Haki Çoşkun, Rahim Can

EŞDEĞER MANSİYON

BURAK PELENK mimar, BARIŞ DEMİR mimar, SIDDIK GÜVENDİ mimar

Yardımcılar: Soyer Bayraktar, Dilara Demiralp, Damla İçyer, Oğuzhan Yılmaz

EŞDEĞER MANSİYON

ÇAĞLAR İŞBİLİR mimar, PAKİZE KÜBRA ÜNAL mimar, KAAN ZONTUL mimar, HASAN AYKAÇ mimar, DENİZ KEMALDAR mimar

 

 

Bu icerik 1729 defa görüntülenmiştir.