416
KASIM-ARALIK 2020
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

YAYINLAR



KÜNYE
DOSYA: 2020 ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ

Giriş

Mimarlar Odası’nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl 34. yılı kutlanan köklü mimarlık programı Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri sahiplerini buldu. Geçtiğimiz 16 dönemde 2411 mimarlık ürününün katıldığı programda, seçkin nitelikle ...


SEÇİCİ KURUL RAPORU

Mimarlar Odası’nın 1988 yılından beri düzenlediği Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Programı, Türkiye mimarlığının genel hatlarıyla izlenebildiği ve yorumlanabildiği en etkin ve kapsamlı paylaşım ortamlarından birini oluşturmaktadır. B ...


ÖDÜL ADAYLARI

YAPI DALI Ödül Adayları

LAPSEKİ HÜKÜMET KONAĞI, Lapseki-Çanakkale

İlke Barka, Özgür Bingöl

TROYA MÜZESİ, Merkez-Çana ...


MİMAR SİNAN BÜYÜK ÖDÜLÜ: NİŞAN YAUBYAN

 “Temas ettiği tüm kişilerin, meslektaşlarının, öğrencilerinin gözünde ‘mimarlığa aşık’, ‘mimarlığa doymayan adam’ tanımlarının tam olarak karşılık bulduğu bir meslek insanı Nişan Yaubyan, yaşamı ve meslek pratiği ...


MİMARLIĞA KATKI DALI Ödülü: REHA GÜNAY

“Mimarlık ve sanat tarihi eğitimi alan Reha Günay, 1960’lı yıllardan itibaren çeşitli arkeolojik alanlarda çalışmış; Safranbolu evleri üzerine tamamladığı doktora tezinin ardından geleneksel ahşap yapılar ve y&o ...


MİMARLIĞA KATKI DALI Ödülü: MEHMET ÖZDOĞAN

Tarihöncesi arkeolojisi konusunda ulusal ve uluslararası bilim ortamının referans isimleri arasında yer alan Mehmet Özdoğan, 1960’lı yıllardan bu yana yürüttüğü kazı çalışmaları ve yüzey araştırmalarıyla Türkiye’de özellikle uzmanlı ...


Anma Programı (2020-2022) : VEDAT DALOKAY

“Vedat Dalokay Türkiye mimarlığının çok yönlü kişiliklerindendir; edebiyat alanındaki ödüllü çalışması, gazetecilik alanındaki emekleri ve özellikle 1970’li yıllarda Ankara Belediye Başkanı olarak katkısı dahil politika alanındaki ç ...


YAPI DALI ÖDÜLÜ: TROYA MÜZESİ, Merkez-Çanakkale
ÖMER SELÇUK BAZ ...
YAPI DALI ÖDÜLÜ: GÖKÇEADA LİSE KAMPÜSÜ, Gökçeada-Çanakkale
ALİ ERAY, PINAR GÖKBAYRAK, BURÇİN YILDIRIM

...
YAPI DALI ÖDÜLÜ : GARANTİ BBVA BANKASI TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ, Pendik-İstanbul
ALİ HIZIROĞLU, ERTUN HIZIROĞLU ...
YAPI / KORUMA DALI ÖDÜLÜ : MISIR ARAP CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU, Beşiktaş-İstanbul
AYŞE KARADEMİR, SÜREYYA SARUHAN ...
YAPI / ÇEVRE (KAMUSAL ALAN TASARIMI) DALI ÖDÜLÜ: 270° SİVRİHİSAR, Sivrihisar-Eskişehir
EMRE TORBAOĞLU, ARİF BILTIR, EVRİM AKCAN   ...
PROJE DALI ÖDÜLÜ: PALANGA KEÇİ KORUNAĞI, Merkez-Erzincan
KEREM ERGİNOĞLU, HASAN ÇALIŞLAR ...
PROJE / KORUMA DALI ÖDÜLÜ: ZONGULDAK ÜZÜLMEZ KÜLTÜR VADİSİ , Zonguldak
EDA YAZKURT PELENK, BURAK PELENK ...
FİKİR SUNUMU DALI ÖDÜLÜ: SOLID[IN]K
ECENUR SEZGİN ...
FİKİR SUNUMU DALI ÖDÜLÜ: KABUK
NİZAM ONUR SÖNMEZ, DERYA UZAL, FURKAN BALCI, TEVFİK SAYGIN ÖZCAN ...
Döneminin Kesitini Sunan 17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri
Zeynep Ahunbay, Seçici Kurul Başkanı ...
Cumhuriyet Dönemi Mimarlığının Tarihini Yazan Sergi ve Ödül Seçkisi
T. Elvan Altan, Seçici Kurul Üyesi ...
“Yeni Normal” Koşullar Altında 2020 Ulusal Mimarlık Ödülleri
M. Zafer Akdemir, Seçici Kurul Üyesi

...
17. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödüllerinin Düşündürdükleri
A. Sinan Timoçin, Seçici Kurul Üyesi ...
Paylaşılan Etik Değerler Bağlamında Ulusal Mimarlık Ödülleri
Alper Ünlü, Seçici Kurul Üyesi ...