414
TEMMUZ-AĞUSTOS 2020
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Karantina Sonrasına Dair Tahayyüllerimiz
    Yiğit Acar, Aydan Balamir, Bilge Bal, Cihan Uzunçarşılı Baysal, Ömer Selçuk Baz, İhsan Bilgin, Olgu Çalışkan, Enise Burcu Derinboğaz, Neslihan Dostoğlu, Senem Doyduk, Erdem Erten, Dürrin Süer, İlhan Tekeli, Hakkı Yırtıcı

  • Modern Kentin Saati: Sivas Cer Atelyesi
    Gülhayat Ağraz, Arş. Gör., Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü
    Esma Eroğlu, Arş. Gör., Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü
    Merve Ertosun Yıldız, Arş. Gör., Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

Danimarka Mimarlık Merkezi (DAC)

dünyada mimarlık müzeleri

Danimarka Mimarlık Merkezi (DAC)

2018 yılında OMA tarafından tasarlanan BLOX, Danimarka Mimarlık Merkezi’ne (Danish Architecture Center) ev sahipliği yapıyor. Merkezinde Danimarka Mimarlık Merkezi’nin yer aldığı dikey mekânlar serisi, çalışma alanları ve sergi salonları gibi işlevsel mekânlar ile çevrelenmiş olup ofisler, ortak çalışma alanları, kafe, kitaplık, fitness salonu, restoran, otopark ve konut birimleri gibi farklı işlevlere sahip pek çok mekânı da bir arada bulunduruyor. Tüm fonksiyonların ana girişleri ile çevrili binanın zemin katında yer alan kapalı geçit, kent ile Kopenhag’ın eski limanı arasında doğrudan bir bağlantı kuruyor. Danimarka'da mimarlık, tasarım ve kent kültürünün buluşma noktası olmayı hedefleyen merkez, ilgililerin kullanımına açık.

web sitesi: https://dac.dk/

adres: Bryghuspladsen 10, 1473 Kopenhag, Danimarka

T: +45 32 57 19 30

►►►►►►►►►

dünyada mimarlık müzeleri

Mimarlık dergisinin 50. yılını kutladığımız 2013’ün ilk sayısıyla birlikte derginin “ayraç” bölümünde yeni bir koleksiyon oluşturmaya başladık. Ayraçları biriktirerek dünyada bulunan mimarlık müzelerinin bilgisini toplayabilir ve ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Mimarlık müzeleri “ayraç” koleksiyonuna katkı vermek isterseniz bize yayin@mo.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu icerik 1996 defa görüntülenmiştir.