375
OCAK-ŞUBAT 2014
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU

İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY

MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLIK GÜNDEM

2014 YEREL SEÇİMLERİNE DOĞRU

ANMA

GÜNCEL

MİMARLIK VE EĞİTİM KURULTAYI

KIRDAN KENTTEN

MİMARLIK ELEŞTİRİSİ

ENDÜSTRİYEL TASARIM

MİMARLIK VE SİNEMA

ODA YAPILARI

ÇEVRE DUYARLI MİMARLIK

CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIĞI

YAYINLAR

TEMA[S]
KÜNYE
MİMARLIK'tan
N.Müge Cengizkan

Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimler, 2014 yılının ilk aylarında kentlilerin birincil gündemini oluşturuyor. Kentlerin yönetilme biçimlerinin yakın tarihimizde hiç olmadığı kadar doğrudan sorgulandığı Gezi’nin yarattığı iklim değişikliği, mahalle ve park forumlarında yerelden dile getirilen dolaysız talepler, Gezi’nin ardından akademik veya değil ‘kent hakkı’ üzerine yapılan tartışmalar ve yayınlar, tümü bugün yerel seçimler yaklaşırken kenti yönetme iddiası ile karşımıza çıkanların söylem ve eylem bütünlüğüne dair sorgulamalarımızın yönünü değiştirdi. İlhan Tekeli, bu sayının başyazısında, Gezi’nin turnusolü olduğu, Türkiye’de yaşanan demokrasi krizinin giderek derinleştiğini vurguluyor. Bu demokrasi krizini aşmadan kentlerdeki sorunların aşılamayacağına ve yaşam kalitesinin geliştirilemeyeceğine yaptığı vurgunun ardından, demokrasi krizinin aşılmasında yararlı olabilecek önerilerini sıralıyor. Mutlaka okunmalı.

Gündeme ilişkin bir diğer önemli yazı ise, Feridun Duyguluer’in imar sürecinin yeni araçları üzerine yazdığı kapsamlı ve nitelikli çözümleme... Bakanlıkta uzun yıllar etkin görevlerde yer alan Duyguluer’in bir kitap ön hazırlığı gibi de okunabilecek kapsamlı yazısı, tek tek gündeme gelen, bazen dava konusu olan, bazen de teknik sohbetlerin sınırları içinde kalan imar araçlarının bir bütünlük içinde tartışılmasına zemin hazırlıyor. Planlama kültürümüzün törpülendiği, “iş bitirici” hızlandırılmış süreçler ile sadece “inşaat yapımı”nı hedefleyen bir düşünce yapısının belirginleştiği bu ortamda, mesleki davranış modellerinin de eğitimden değil, piyasadan beslenen bir deneyimler karmaşası içinde şekillendiğine vurgu yapıyor.

***

Yeni yıla girerken sevindirici bir haber İstanbul Kültür Sanat Vakfı’ndan (İKSV) geldi: Yıllardır içimizde bir ukde olarak duran, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali’nde Türkiye’nin 20 yıl boyunca bir mekâna/pavyona sahip olacağı haberi, 2014’e iyi bir başlangıç yapmak için tam zamanında yetişti. 7 Haziran - 23 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bienalin Türkiye Pavyonu’nun küratörü Murat Tabanlıoğlu’na ve proje koordinatörü Pelin Derviş’e başarılar dileriz.

Bu sayıyla 51. yılına ayak basan MİMARLIK dergisi adına herkese iyi bir yıl dileğiyle...

N.Müge Cengizkan
Bu icerik 3829 defa görüntülenmiştir.