320
KASIM-ARALIK 2004
 
MİMARLIK'TAN

UIA 2005 İSTANBUL’A DOĞRU

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA Her Daim Gündemde: YARIŞMALAR

  • Şatolar Üzerine
    Gürhan Tümer

    Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü, Yayın Komitesi ÜyesiKÜNYE

MİMARLIK'TAN

Elinizdeki sayı ile birlikte 2004 yılını tamamlıyor ve yeni sayımızla özellikle Mimarlar Odası için çok önemli olan 2005 yılına adım atmaya hazırlanıyoruz. 2005 yılı planlarımız içinde, MİMARLIK’ın yurtdışından da takibini kolaylaştırmak üzere İngilizce özetleri genişletmeyi planlıyor; MİMARLIK web sitesi www.mimarlarodasi.org.tr/mimarlikdergisi adresinden derginin İngilizce olarak izlenebilmesi için hazırlıklar yapıyoruz. UIA 2005 İstanbul Kongresi’ne ilişkin daha yoğun bir içeriğe kavuşacak sayılarımızın yanısıra, Kongre’ye yönelik özel bir sayı hazırlığı içerisindeyiz. Ayrıca, dergimizin yayınlanmaya başladığı 1963’ten 2004 yılına kadar 320 sayılık MİMARLIK DİZİN’i de, 2005 başında yayınlanmış olacak.

Bu hazırlıklar sadece dergimizin içeriği ile sınırlı değil. Mimarlar Odası’nın kimliği, Türkiye mimarlık ortamı içindeki rolü ve faaliyetleri ve işleyişine ilişkin bir Oda broşürü; 1980’den 2005’e Türkiye çağdaş mimarlığı ve mimarlık yazını üzerine kitap hazırlıklarımız da süresiz yayınlar alanında hedeflediklerimizden yalnızca birkaçı. Bu arada “Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı ve Şehirciliği” dizimizin Neslihan Türkün Dostoğlu editörlüğünde hazırlanan ilk kitabı “Cumhuriyet Döneminde Kadın ve Mimar” kitabı da, dergimiz elinize geçtiğinde yayınlanmış olacak.

Toplumla ilişki kurmanın en etkili yollarından olan görsel medya ile ilişkilerimiz de sürüyor. TRT Genel Müdürü ile yaptığımız görüşmede, 2005’te Kongre’ye hazırlık süresince ve Kongre haftasında her türlü destek konusunda söz alındı. TRT ile yapılan işbirliğini, ulusal bir kanalda gösterimini hedefleyerek bir süredir hazırlıklarını yaptığımız çalışmanın gerçekleşmesi için de önemli bir adım olarak görüyoruz. Önümüzdeki günlerde, bu çalışma konusunda daha detaylı bilgi verebileceğiz.

*

2004 yılının Oda’mızın 50. yılı olması nedeniyle Ekim ayından Aralık ayına, hatta Temmuz 2005’e kadar uzanacak bir dizi etkinlik, önemli gündemlerimizden birini oluşturuyor. Mimarlık Haftası, 2 Ekim’de Türkiye’nin hemen her kentinden katılan mimarlarla İstanbul’da Taksim’den Tünel’e yapılan “Mimarlığa Saygı Yürüyüşü” ile başladı. 4 Ekim tarihli CUMHURİYET gazetesinde “50 Yılın Tanıklığında Mimarlık ve Kent” başlıklı eki yayınlayarak, gündemimizi ve önemsediğimiz konuları toplumun belli bir kesimi ile paylaşma fırsatı yakalamış olduk. Bu gazete ekini Mimarlar Odası web sitesinden okuyabiliriniz. Dergimizin “50 Yıla Tanıklık” bölümünde bu etkinliklere ilişkin tüm detayları bulabilirsiniz.

9 - 10 Aralık 2004 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Mimarlar Odası’nın geçmişinin, bugününün ve geleceğinin tartışılacağı iki günlük bir sempozyum düzenleniyor. Sempozyumuna paralel olarak, “Mimarlar Odası 1954-2004” ana sergisinin yanısıra, “Basında Mimarlar Odası”, “MİMARLIK 1963-2004”, “Etnografik Mimarlık Ürünleri Sergisi”, “Şube Afişleri Sergisi” hazırlanıyor. Sempozyum tartışmalarına ve sergilere ilişkin kapsamlı bilgileri yeni sayımızda bulabilirsiniz.

Sayımızı dosya konusu “Yarışmalar”. UIA 2005 İstanbul Kongre Vadisi Ulusal Tasarım Yarışması ve özellikle kolokyum tartışmaları ile yarışmalar üzerine çok yönlü tartışmalar yeniden gündemimize taşındı. Bu nedenle, dosyamızı ve Kongre Vadisi Yarışmasında ödül alan projelerle kolokyum tartışmalarını birbirine paralel biçimde vererek, yarışmaların her dönem farklılaşan boyutları üzerinde farklı açılımları ortaya koymayı istedik. Kongre Vadisi Tasarım Yarışması’nın kitabı da yarışmaya katılan tüm projeleri ve kolokyum tartışmalarının tümünü içerecek şekilde yayına hazırlanıyor.

Bu icerik 2911 defa görüntülenmiştir.