321
OCAK-ŞUBAT 2005
 
MİMARLIK'TAN

UIA 2005 İSTANBUL’A DOĞRU

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • EAAE Atölyesinden Notlar...
    Deniz İncedayı

    Doç.Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Bölümü; Yayın Komitesi Üyesi.

DOSYA: Sayisal Mimarlik

  • Evler Senfonisi
    Gürhan Tümer

    Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü, Yayın Komitesi ÜyesiKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Biga Yarımadası (Çanakkale-İda Dağı) Kültürel, Çevresel ve Ekonomik Değerleri Panel-Forumu Yapıldı

Panel/forum, 27 Kasım 2004 tarihinde, Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Bölgeden belediye başkanları, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları, üniversite akademisyen ve öğrencileri, muhtarlar ve duyarlı katılımcılardan oluşan 400 kişi katıldı. Forumda Troya-İda Platformu tarafından hazırlanan taslak Sonuç Bildirgesi sunuldu; bildirgede özetle şu görüşlere yer verildi:

”Çanakkale'de derslerini alan emperyalist yağmacılar ülkemizi, sömürge üçüncü dünya ülkesi olmayacağını bilmeliler. Anadolumuzu yağmalamalarına izin vermeyeceğiz. Tarihin, kültürlerin, kutsal zeytin ağacının ev sahibi İDA dağı ve Edremit Körfezi geçmişten aldığını geleceğe aynı temizlikte devredecektir. Biga yarımadası İDA dağındaki sürdürülebilir kalkınmamızın, kültürel değerlerimizin devamı için TROİA-İDA platformu sonuç bildirgesinde amaçlanan hedef:

1- TROİA-İDA yerel yönetimler birliğini kurmak;

2- Çokuluslu madencilerin, özellikle altın şirketlerinin kültürel, ekonomik ve doğal kaynaklarımızın yağmalanarak yok edilmesini engellemek; gerçek sahibi olduğumuz değerlerin ülkemiz halkının refahı için kullanılmasını sağlamaktır. Tarımı, ekolojisi, fauna, florası, mitolojisi, ekonomisi, siyaseti, hayvancılığı, arıcılığı, ormancılığı, meyveciliği, zeytinciliği, milli park olguları açısından ele alınmış, yerel ve ulusal çıkarlar, hukuk, ulusal ve uluslararası yargı kararları açısından getirisi-götürüsü irdelenmiş, TROİA-İDA platformunun çağrısı ile biz aşağıda adları olan kişi ve kurumlar tarafından, TROİA-İDA DEKLARASYONU olarak imza altına alınmıştır.”

Bu icerik 838 defa görüntülenmiştir.