406
MART-NİSAN 2019
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

İSO ODAKULE PASAJI ULUSAL TASARIM YARIŞMASI SONUÇLANDI

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Odakule Pasaj Geçidi’nin yenilenmesine yönelik düzenlediği mimari tasarım yarışması sonuçlandı. Her gün binlerce kişinin İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi arasındaki yaya bağlantısını sağlayan, aynı zamanda bir dönemin özgün mimarisini yansıtan Odakule binasını da bu caddelere bağlayan geçidin çağdaş kentsel yaşam koşulları doğrultusunda yeni fikirlere ve sanayinin sanat ve tasarımla buluşmasına imkan verecek şekilde yeniden düzenlenmesi amacıyla açılan ve 90 başvurunun gerçekleştiği yarışmada 3 ödül ve 4 mansiyon verildi.

1.Ödül

Atahan Sevdi, Merve Yıldırım ve Büşra Nural

2.Ödül

Mimarlar Burcu Sevinç, Rıfat Yılmaz, Süleyman Yıldız

3.Ödül

Emrah Demir, S. Salih Başbay, Hasan Öncü, Mete Şekip Saygın

1. Mansiyon

Hakan Demirel, Murat Arif Suyabatmaz

2. Mansiyon

Mehmet Vehip Kütükçüoğlu, Haşim Ertuğ Uçar, Emine Hande Gazioğlu, Onur Akın, Ethem Aybar, Begüm Gökçe Tırpancı, Oğul Can Öztunç, Ece Ünübol, Beyza Paksoy, Serdar Albaz, İsmet Bilgin, Yıldırım Erbaz

3. Mansiyon

Ervin Garip, Banu Garip

4. Mansiyon

Efe Korkut Kurt, Pınar Sipahi, Beyza Yavuz, Bora Talun, Melike Demirbilek, Selin Atacı

23,5 HRANT DİNK HAFIZA MEKÂNI NİSAN 2019’DA AÇILIYOR (1 foto)

9 Ocak 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesiyle toplumsal hafızada özel bir yer edinen İstanbul Şişli’deki Sebat Apartmanı’ndaki Agos gazetesinin eski çalışma ofisi bir hafıza mekânına dönüşüyor. Eski Agos ofisinin amatör, özverili ve imece usulü çalışma ruhuna, hakikatine ve belleğine sadık bir mekân yaratmak ve hafıza mekânının, vicdanı, diyaloğu, empatiyi teşvik eden, karşılıklı anlayışı besleyen, geçmişi hatırlarken geleceğe de ışık tutan bir yer olması amaçlanıyor. 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı adıyla ziyaretçilerle buluşması hedeflenen mekân, ismini Hrant Dink’in 23 Nisan 1996’da Agos’ta yayımlanan 23,5 Nisan başlıklı köşe yazısından alıyor. Hafıza Mekânı, Hrant Dink’in sahiplendiği ve farkındalık yaratmaya çalıştığı insan hakları, demokrasi, eşitlik, adalet, hak özgürlükleri gibi evrensel değerleri geniş kitlelerle buluşturarak, geçmişin hafızasıyla geleceğin umudunu birleştirecek bir mekân olma niteliğiyle karşımıza çıkıyor. Tasarımını PATTU Mimarlık’ın yaptığı 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’nın Nisan 2019’da açılması planlanıyor.

Bu icerik 673 defa görüntülenmiştir.