355
EYLÜL-EKİM 2010
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLAR

  • İki Kitap
    Gürhan Tümer, Prof. Dr., DEÜ Mimarlık BölümüKÜNYE
YARIŞMALAR

MİMARİ PROJE YARIŞMASI: Gazipaşa Belediyesi Cebeli Tepesi için Simgesel Yapı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Gazipaşa Belediyesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından açılan yarışma sonuçlandı. Değerlendirmeye alınan 38 proje arasından 3 ödül, 3 mansiyon, 2 satınalma ödülü verildi. Ödül alan projeler Mimarlar Odası Antalya Şubesi yayını BATI AKDENİZ MİMARLIK’ın 46. (06/2010) sayısında kapsamlı olarak yayımlandı.

1. ÖDÜL

ÖMER SELÇUK BAZ, CEMAL OMAK, FERİDUN GÜLTEKİN, AHMET HİLMİ ÖREN, ŞAFAK TOSUN, AHMET KÖSELİ

2. ÖDÜL

M. ZİYA İMREN, ONAT ÖKTEM

3. ÖDÜL

ZEYNAL YETER, KAYA KIZILKAYA

1. MANSİYON

İBRAHİM EYÜP, OLCAY OYALI EYÜP

2. MANSİYON

SELAHATTİN TÜYSÜZ, ERHAN YILDIZ // Danışmanlar: Şener TÜYSÜZ, Seçil İnci YILDIZ

3. MANSİYON

SAVAŞ EKİNCİ, ARBİL ÖTKÜNÇ

SATINALMA

BORA GÜLER, TÜLİN BOZOĞLU

SATINALMA

MERİH FEZA YILDIRIM, SERDAR USLUBAŞ // Yardımcılar: Hüseyin KOMŞUOĞLU, Cemal DEMİRAYAK, Şadan KEMERLİ // Danışman: Mesut YÜKSEL

 

1. ÖDÜL

ÖMER SELÇUK BAZ mimar, CEMAL OMAK mimar, FERİDUN GÜLTEKİN inşaat müh., AHMET HİLMİ ÖREN elektrik müh., ŞAFAK TOSUN peyzaj mimarı, AHMET KÖSELİ makina müh.

MİMARİ PROJE RAPORUNDAN

Ana tasarım prensibi, ana yol ve kent merkezinden, kent girişinden ve çıkışından kolaylıkla algılanabilecek kentin simgesi olabilecek bir düzenleme elde etmektedir. Öneri tasarım ile Gazipaşa, konumu ve yapısı itibariyle transit geçilip gidilen bir kent olmaktan, duraklanan merak edilen akıllarda kalabilecek bir konuma taşınabilir. Cebeli tepesinde kolay algılanabilir, akıllarda kalabilecek bir tasarımla hem simgesel hem işlevsel özellikleri olan yapısal ve peyzaj düzenlemeleri ön görülmüştür. Tasarımda ana amaç, simgesel bir yol seçmekten çok işlevsel ihtiyaçların plastik özellikleri ile güçlü akılda kalıcı objelerle tanımlanmasıdır. Öneri tasarım, insanları kendine tepeye doğru çeker. Tepeye yaklaşım esnasında objeler farklı açılardan farklı dinamik etkiler yaratırlar. Tasarım yarışma programında yer alan restoran ve çok amaçlı salona ek olarak, açık bir seyir kulesi ve yine açık çok amaçlı sergi mekânını içerir. Dört mimari objenin tepeye entegre edilmesiyle simgesel bir mimari kompozisyona ulaşılmaya çalışılmıştır.

Bu icerik 3782 defa görüntülenmiştir.