343
EYLÜL-EKİM 2008
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?

KONGRE OTURUMLARINDAN

  • Küreselleşme
    Gaetan Siew
    UIA Eski Başkanı

    İngilizceden çeviren: Aydan Erim

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU
İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY
TÜRKÇE ÖZET
YAYINLARKÜNYE
UIA GENEL KURULU’NDAN

UIA Torino Genel Kurulu’nda 2008-2011 Yönetim Kadrosu Belirlendi

Tuğçe Selin Tağmat

24. UIA Genel Kurulu, 23. Dünya Mimarlık Kongresi'nin ardından 3-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında, İtalya'nın Torino kentinde yapıldı. Genel Kurul toplantısında yapılan seçimlerde, Mimarlar Odası adına UIA Konseyi'ne asıl üye olarak Günhan Danışman, yedek üye olarak Deniz İncedayı seçildiler. Mimarlar Odası'nın UIA'nın idari organları ve çalışma programlarında Türkiye adına yaptığı çalışmaların yeni dönemde artarak sürmesi bekleniyor.

 

Genel Kurul toplantısında 2008-11 tarihleri arasında görev yapacak yönetim kadrosu belirlendi. Yapılan seçimler sonucunda başkan, bir dönem önceki başkan, genel sekreter ve beş bölgeden sorumlu başkan yardımcılarından oluşan UIA Bürosu'nun 2008-11 kadrosunda şu isimler yer alıyor: Başkan Louise Cox (Avustralya), Bir Önceki Başkan Gaétan Siew (Mauritius), Genel Sekreter Jordi Farrando (İspanya), Sayman Chong Chia Goh (Singapur), 1. Bölge Başkan Yardımcısı Albert Dubler (Fransa), 2. Bölge Başkan Yardımcısı Elisabeth Siola (Yunanistan), 3. Bölge Başkan Yardımcısı Mauricio Rivero Borrell (Meksika), 4. Bölge Başkan Yardımcısı Kazuo Iwamura (Japonya), 5. Bölge Başkan Yardımcısı Patricia Emmett (Güney Afrika).

 

UIA Büro seçimlerinin yapılacağı günün sabahının erken saatlerinde, iki başkan adayından biri olan İtalyan Giancarlo Ius'un geçirdiği kalp krizi sonucunda ani ölümü, Genel Kurul toplantısını derinden etkiledi. Yaşanan bu olayın ardından, diğer başkan adayı Louise Cox yeni başkan olarak seçim yapılmadan doğrudan göreve geldi.

 

UIA Büro seçimlerinin ardından, yönetim kurulu üyelerinin yanısıra beş UIA bölgesinden seçilen dörder temsilciden oluşan UIA Konseyi için gerekli seçimler de yapıldı. Türkiye Mimarlar Odası, UIA Bürosu için danışma kurulu olarak çalışan UIA Konseyi'nde 2008-11 döneminde görev almak üzere Günhan Danışman'ı ve yedek üye olarak Deniz İncedayı'yı aday göstermişti. Yapılan seçimlerde Türkiye adayı, oy veren 260 delegenin 235'inin oyuyla, büyük bir destekle seçildi. Bu desteğin önemli nedenlerinden biri, Mimarlar Odası'nın UIA 2005 İstanbul Kongresi'ne yaptığı başarılı evsahipliğinin ardından sürdürdüğü etkin uluslararası ilişkiler çalışmaları oldu.

 

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren ve aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Günhan Danışman, 2002 yılından bu yana Mimarlar Odası adına Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) Delegasyon Başkanlığı görevini de üstleniyor.

 

Genel Kurul'da yapılan seçimlerden önceki oturumlarda bir önceki dönemde yapılan çalışmalar delegelere aktarıldı, geleceğe yönelik vizyonun genel hatları çizildi. UIA'nın yeni döneminde özellikle sürekli mesleki gelişim ve akreditasyon-validasyon gibi mesleği ve eğitimi doğrudan ilgilendiren konularda etkin çalışmaların ve uluslararası sistemlerin gündeme gelmesi bekleniyor.

 

UIA 2005 İstanbul Kongresi'nin ardından yapılan Genel Kurul'daki oylama sonucunda, 2011 yılındaki Kongre ve Genel Kurul'un Japonya'nın Tokyo kentinde gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Torino Genel Kurulu'nda ise, 2014 yılındaki Kongre ve Genel Kurul için Güney Afrika'nın Durban kenti ile Singapur arasında yapılan oylamada, evsahipliğini Durban'ın gerçekleştirilmesine karar verildi.
 
Mimarlar Odası, 2008-11 döneminde, Konsey düzeyindeki katılımın yanısıra, UIA'nın Eğitim, Sürekli Mesleki Gelişim, Akreditasyon-Validasyon, Çocuk ve Mimarlık, Herkes İçin Mimarlık, Turizm ve Mimarlık gibi çalışmalarına da etkin olarak katılmayı, bu konulardaki gelişmeleri Türkiye ortamına aktarmayı hedefliyor.
 
UIA ve çalışma alanları hakkında daha geniş bilgi için: www.uia-architectes.org
Mimarlar Odası'nın uluslararası ilişkilerle ilgili çalışmaları ve belgeleri için: www.mo.org.tr/uluslararasi

Bu icerik 2395 defa görüntülenmiştir.