343
EYLÜL-EKİM 2008
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?

KONGRE OTURUMLARINDAN

  • Küreselleşme
    Gaetan Siew
    UIA Eski Başkanı

    İngilizceden çeviren: Aydan Erim

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU
İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY
TÜRKÇE ÖZET
YAYINLARKÜNYE
KONGRE OTURUMLARINDAN

UIA Sürekli Mesleki Gelişim Programı

Tuğçe Selin Tağmat

2 Temmuz günü gerçekleştirilen oturumda, UIA adına uluslararası bir SMG sistemi geliştirmekle görevlendirilen İspanya Mimarlar Konseyi'nin (CSCAE) temsilcisi Fabian Llisterri, konuyla ilgili gündemdeki tartışmaları ve gelişmeleri aktardı.

 

10-12 Ekim 2007 tarihlerinde Çin-Xian'da gerçekleştirilen 107. UIA Konsey toplantısının ardından UIA Başkanı Gaetan Siew ve CSCAE Başkanı Carlos Hernandez Pezzi iki kurum arasında uluslararası bir sürekli mesleki gelişim programı oluşturulmasıyla ilgili bir ortaklık anlaşması imzalamışlardı. Anlaşmaya göre CSCAE kurduğu bir şirket aracılığıyla UIA-SMG sisteminin oluşturulması ve idare edilmesinden sorumlu olmuştu. Bu anlaşmanın, UIA'nın son dönemlerde bazı çalışma alanlarını bu konuda deneyimli olan üye kesimlerin sorumluluğuna verme yaklaşımının bir sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

 

UIA'nın CSCAE aracılığıyla yürütmekte olduğu çalışma, herhangi bir uluslararası SMG sistemi kurmaktan ziyade, mevcut sistemlere dünyanın her yerindeki mimarlar tarafından ulaşılmasını sağlayacak bir ağ olarak işlev görmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla, UIA yalnızca çeşitli konularda SMG almak isteyen mimarlar ile sözkonusu alanlarda SMG sağlayan kuruluşları buluşturma görevi ediniyor. En son ulaşılan noktada, bu koordinasyon işlevini yürütecek bir web ortamı kurulması ve işleyişinin sağlanması için UIA ve CSCAE'nin birlikte bir şirket kurmalarına karar verilmişti. Bu web sayfası konusunda ciddi gelişmeler kaydedildi, şu anda Türkiye'de SMGM'nin verdiği kurslardan bazıları bu veritabanına girilmiş bulunuyor.

CSCAE, gelecekte çeşitli SMG kursları alarak belirli konularda uzmanlaşmış mimarların listelerinin yer alacağı bir web sayfası kurmayı da planlıyor: www.architectsoftheworld.com

Ayrıca mevcut SMG sistemleri arasında karşılıklı tanınma konusunda nasıl bir mekanizma geliştirilebileceği konusu da tartışma aşamasında.

 

CSCAE'nin kurduğu şirketin çalışmalarını izlemek ve aynı zamanda UIA SMG çalışmaları konusunda temel ilkeleri belirlemek için UIA Ortak İzleme Komitesi adı verilen bir yapı da görev yapıyor. Bu komitede, hem CSCAE temsilcileri hem de UIA'nın 5 farklı bölgesinden meslek örgütleri temsilcileri bulunuyor. Böylece CSCAE çalışmalarını yürütürken, Ortak İzleme Komitesi'nin görüşlerini dikkate almayı sürdürecek. Bu Komite'nin çalışmalarına UIA II. Bölge adına Mimarlar Odası katılıyor.

 

Bu icerik 844 defa görüntülenmiştir.