343
EYLÜL-EKİM 2008
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?

KONGRE OTURUMLARINDAN

  • Küreselleşme
    Gaetan Siew
    UIA Eski Başkanı

    İngilizceden çeviren: Aydan Erim

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU
İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY
TÜRKÇE ÖZET
YAYINLARKÜNYE
KONGRE OTURUMLARINDAN

20. Yüzyıl Mimari Mirası: Kültürel Değişimin Mimarlığı

Tuğçe Selin Tağmat

30 Temmuz 2008 günü gerçekleştirilen bu oturum, 20. yüzyıl mimari mirasının korunması için yapılan çalışmalara motivasyon sağlamak amacıyla, gündemdeki konuları aktaran bir toplantı oldu.

 

UIA bir süredir bu konuya özel olarak oluşturduğu bir pilot komite aracılığıyla, çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde bir veritabanı mekanizması geliştirmek için çalışıyor: 1999 yılında UIA'nın Fransa Kültür ve İletişim Bakanlığı Mimarlık ve Miras Departmanı (MAPA) ve mimarlık, kent, peyzaj alanlarında model ve simülasyon araştırma merkezi olan "UMR-CNRS 694 MAP" ile imzaladığı işbirliği protokolü, 20. yüzyıl mimari mirası üzerine bir internet projesi geliştirilmesini öngörüyordu. Bu konuda süreç içinde çeşitli çalışmalar yapıldı, taslak bir sayfa hazırlandı, önümüzdeki günlerde ise oldukça kapsamlı bir internet veritabanı sisteminin hizmete girmesi bekleniyor.

 

Buna göre kurulacak yeni sistemde, UIA üye kesimleri ve yetkili otoriteler kendi ülkelerindeki 20. yüzyıl mimari mirasını veritabanına internet üzerinden yükleyebilecekler. Herhangi bir kullanıcı, mevcut veriler üzerinden ülke, şehir, eserin sahibi, tarih, yapının ismi gibi pekçok farklı kriter üzerinden arama yapabilecek. Sunulan asıl veritabanı sistemini tam olarak yansıtmasa da şu anda taslak olarak çalışmakta olan sayfa: www.archi.fr/UIA

 

Bu icerik 845 defa görüntülenmiştir.