343
EYLÜL-EKİM 2008
 
MİMARLIK’tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DOSYA: UIA 2008 TORİNO: Mimarlığı Aktarmanın Yolları Üretilebildi mi?

KONGRE OTURUMLARINDAN

  • Küreselleşme
    Gaetan Siew
    UIA Eski Başkanı

    İngilizceden çeviren: Aydan Erim

MİMARLIK MÜZESİNE DOĞRU
İNGİLİZCE ÖZET / ENGLISH SUMMARY
TÜRKÇE ÖZET
YAYINLARKÜNYE
KONGRE OTURUMLARINDAN

UIA Validasyon Çalışmaları

Tuğçe Selin Tağmat

UIA'nın Validasyon çalışmaları bir kaç eksende yürüyen çalışmalardan oluşuyor:

UIA-UNESCO Mimarlık Validasyon Konseyi (Bu Konsey, UIA ve UNESCO arasında imzalanan ve 2002 Berlin Genel Kurulu'nda onaylanan anlaşma sonucunda kurulmuştu. Konsey tarafından hazırlanan validasyon kılavuzu 2005 İstanbul Genel Kurulu'nda kabul edilmiş ve aynı zamanda UIA-UNESCO Eğitim Şartı metninin revize edilmiş hali de İstanbul'da onaylanmıştı. Konsey, mimarlıkta validasyon çalışmaları yürütmeye başlamasının ardından, şu anda bu işi profesyonel olarak yürütülmesi için RIBA'ya aktardı. Konsey, validasyon konusunda uluslararası ortamlardaki gelişmeleri izlemeyi sürdürecek, ayrıca RIBA'nın çalışmaları için de kılavuzluk yapacak.)

UIA-UNESCO Mimarlık Validasyon Sistemi'nin İdaresi İçin RIBA Sözleşmesi (İlgili sözleşme Torino Kongresi ve Genel Kurulu öncesinde yapılan, 29 Haziran tarihli Konsey toplantısında UIA Başkanı ve RIBA yetkilisi tarafından imzalandı.)

Canberra Anlaşması (ABD, Avustralya, Kanada, Ortak Pazar Ülkeleri - Commonwealth, Kore ve Meksika gibi birtakım ülkelerden oluşan Çağrılı Akreditasyon / Validasyon Yuvarlak Masa grubunun geliştirdiği, bazı ülkelerin imza attığı fakat UIA'nın çekinceleri nedeniyle imzalamadığı bir metin. UIA ilgili toplantılara gözlemci olarak katılmayı sürdürüyor.)

 

RIBA'nın UIA Validasyon Sistemi çalışmalarını RIBA Eski Başkanı ve UIA Konseyi 2008-11 Dönemi Üyesi Jack Pringle yürütüyor. RIBA, uluslararası ortamda okulların akreditasyon ve validasyonu konusundaki deneyimiyle tanınıyor ve şu anda dünyanın farklı bölgelerinden 100'ü aşkın okulun RIBA tarafından valide edildiği biliniyor. RIBA'nın bu konuda zaten deneyimli olması nedeniyle görev üstlenmesine olumlu bakılmasına rağmen, uluslararası çapta oluşturulacak bir sistemin belirli bir kurumun etkisi altına girmesi konusunda endişeler de seslendiriliyor. Bu endişelerle ilgili değinilmesi gereken bir gelişme de UIA 2008 Torino Kongresi'nin ardından gerçekleştirilen UIA Genel Kurulu'nda yaşandı: RIBA'nın üzerinde çalıştığı UIA Validasyon Sistemi ile ilgili gündem maddesinde, uluslararası ortamda tekelleşme ve ulusal sistemlerin çiğnenmesi tehlikesine karşı tepki gösteren İsveç meslek örgütü bir karar önerisi getirdi. Bu öneride, RIBA'nın oluşturacağı UIA uluslararası validasyon sisteminin ulusal sistemlere saygı göstermesi, bir okulu tanırken o ülkedeki üye kesime danışması ve üye kesimler tarafından tanınmayan herhangi bir okulun UIA sistemi tarafından tanınmasının da engellenmesi isteniyordu. Karar önerisi Genel Kurul tarafından kabul edildi. Önümüzdeki dönemde de bu konuda hareketli bir gündem bekleyebiliriz.

 

UNESCO-UIA Mimarlık Eğitimi Validasyon Sistemi belgesine Türkçe olarak ulaşmak için:

www.mo.org.tr/UIKDocs/onaysitemiTR.pdf

 

Bu icerik 1163 defa görüntülenmiştir.