385
EYLÜL-EKİM 2015
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

MİMARLAR ODASI’NA İFTİRA ATANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU VE TAZMİNAT DAVALARI DEVAM EDİYOR

Bütün ülke topraklarını yağma alanı gören, rant politikalarını açıkça savunan, iktidara yakınlığı ile bilinen ve bu nedenle kamuoyu tarafından “yandaş medya” olarak nitelenen kimi basın yayın organlarında Mimarlar Odası’nı hedef alan ve karalama içeren açıklamalar hakkında daha önce tarafımızca suç duyurusunda bulunulmuş ve hukuki süreç başlatılmıştı.

Mesleki ve kamusal sorumluluk temelinde “kent, kültür ve çevre” suçlarına yönelik sürdürülen hukuk mücadelesinden rahatsız oldukları ve tek merkezden aldıkları talimatla hareket ettikleri anlaşılan basın-yayın organlarında; Mimarlar Odası ile ilgili karalama kampanyası sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bazı kişi ve kurumlarla ilintili olarak politik amaç ve hedeflerle hareket edildiği, yasal olmayan yollardan gelir elde edildiği, meslek mensuplarını baskı altına alarak mesleki faaliyetlerinin engellediği ve meslek alanında tekel oluşturarak denetim dışı ayrıcalıklı faaliyette bulunduğu yönünde dayanağı olmayan ve gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunulmaktadır. […] Basın etiği ile bağdaşmayan bu saldırılar nedeniyle; basın özgürlüğünü ve gerçek haberciliği bir kez daha hatırlatmak isteriz…

Mimarlar Odası, Ülkemiz demokrasisinin en önemli güvencelerindendir ve basın özgürlüğünü her koşulda ödünsüz savunmaktadır. Gazeteciliğin temel işlevi, gerçekleri bulup bozmadan, abartmadan kamuoyuna yansıtmaktır. Asılsız ve yalan haber yaymak, tehdit ve şantaj yapmak, nefret kusmak değildir. Kaçak saray sendromu ile hareket edip ve aldıkları talimatlarla anayasal kuruluş olan meslek örgütlerini illegal bir örgütmüş gibi göstererek faaliyetlerini engellemeye kalkmak ise hiç değildir.

Mimarlar Odasını karalama suretiyle toplum gözünde saygınlığını zedelemeye çalışanlar; hiçbir şekilde 3.köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul, AOÇ’ye yapılan Kaçak Saray ve pek çok hatalı yatırım kararının yarattığı doğa ve kültür tahribatının üzerini örtemeyeceklerdir.

Mimarlar Odası olarak, meslek odaları üzerinde oluşturulmaya çalışılan bütün siyasi baskılara karşın bilimin rehberliğinde ve kamu yararı doğrultusunda mimarlık, kent ve çevre değerlerini savunma mücadelemizi sürdürmekte kararlı olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. İftira ve karalama içeren haber ve açıklamalar yapanlar hakkında tazminat davaları açılmaya ve suç duyuruları yapılmaya devam etmektedir. Başlattığımız hukuki sürecin takipçisi olacağımızı değerli kamuoyumuzla paylaşıyoruz.

TMMOB MİMARLAR ODASI

 

Bu icerik 1077 defa görüntülenmiştir.