382
MART-NİSAN 2015
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımları Gün Yüzüne Çıktı
    Yaşar Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Zeynep Tuna Ultav, Yrd. Doç. Dr.
    İzmir Ekonomi Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Deniz Hasırcı, Doç. Dr.; Seren Borvalı, Araş. Gör.; Hande Atmaca, Araş. Gör.

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ'NE YENİ ADAY: FRANK LLOYD WRIGHT’IN 10 YAPISI

Amerikan Hükümeti, modern mimarlık tarihinin en önemli kişiliklerinden birisi olan Amerikalı mimar Frank Lloyd Wright’ın 10 önemli yapısının, “Frank Lloyd Wright tarafından Tasarlanmış Modern Mimarlığın Temel Çalışmaları” adı altında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmesi için başvuruda bulundu. UNESCO başvurusu için binaları belirlemek amacıyla 2003 yılında Ulusal Park Hizmeti ile beraber bir uzmanlar komisyonu belirleyen

Frank Lloyd Wright Binalarını Koruma Vakfı’nın Başkanı Richard Longstreth, Wright’ın modern mimarinin babası olduğunu, eserleriyle biçim ve uzamı yeniden tanımladığını ve dünyada modern mimaride kalıcı etki bıraktığını söylüyor.

Listede yer alan yapılar şu şekilde: Oak Park, Illinois’daki Birlik Tapınağı; Şikago, Illinois’daki Frederick C. Robie Evi; Spring Green, Wisconsin’deki Taliesin Evi; Los Angeles, Kaliforniya’daki Hollyhock Evi; Mill Run, Pensilvanya’daki Fallingwater; Madison, Wisconsin’deki Herbert ve Katherine Jacobs Evi; Scottsdale, Arizona’daki Taliesin West; New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi; Bartlesville, Oklohoma’daki Price Kulesi; San Rafael, Kaliforniya’daki Marin County Halk Merkezi.

UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından 2016 yılının yaz aylarında değerlendirilecek başvurunun onaylanmasıyla, Amerika modern mimari alanında yeni bir uluslararası simgeye sahip olacak. Dünya miras listesinde doğal, kültürel ya da arkeolojik olmak üzere 22 miras alanı bulunan Amerika, ilk kez bir modern mimarlık yapısı ile UNESCO’ya başvuruyor.

Bu icerik 1185 defa görüntülenmiştir.