382
MART-NİSAN 2015
 
MİMARLIK'tan

MİMARLIK DÜNYASINDAN

  • Türkiye'deki Modern Mobilya Tasarımları Gün Yüzüne Çıktı
    Yaşar Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Zeynep Tuna Ultav, Yrd. Doç. Dr.
    İzmir Ekonomi Üniversitesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: Deniz Hasırcı, Doç. Dr.; Seren Borvalı, Araş. Gör.; Hande Atmaca, Araş. Gör.

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI: ERSEN GÜRSEL

Mimarlar Odası’nın, Mimar Sinan anısına düzenlediği Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verilen en büyük ödül, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara verilen “Mimar Sinan Büyük Ödülü”dür. Mimarlar Odası 2008 yılında, Sinan Ödülü alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI’nı düzenlemeye başladı. Program, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel ve tümünü kapsayan bir kitabın yayımlanmasını kapsıyor. Program daha önce, Ziya Tanalı (2008-2010), Mehmet Konuralp (2010-2012) ve Erkut Şahinbaş (2012-2014) için düzenlenmişti.

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2012-2014 döneminde, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi ERSEN GÜRSEL için düzenleniyor. Seçici Kurul, Gürsel’i şu sözlerle gündeme taşımıştı:

“Meslek yaşamı boyunca mimarlığı bir kültürel üretim alanı olarak algılayışı, doğaya ve yapılı çevreye olan saygılı duruşu, meslek örgütlenmesindeki özverili çabaları, eğitim alanına verdiği katkılar, gelecek nesillere örnek teşkil eden meslek etiği tutumu, tekil yapıdan kent ölçeğine uzanan ve geniş bir yelpazede çeşitlenen duyarlı çözümleri, bitmez tükenmez enerjisi, mütevazı kişiliği yanında kararlı ve tutarlı tavrı nedeniyle, ERSEN GÜRSEL’e Mimar Sinan Büyük Ödülü verilmiştir.”

Panel, Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi’nin evsahipliğinde, 18 Nisan 2015, Cumartesi günü düzenlenecek. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu’nun açış konuşmasını yapacağı panele, Nezih Aysel, Afife Batur, Nihal Coşkun, Oya Erar, Nurgün Erdin, Deniz İncedayı, Tavit Köletavitoğlu ve Sevgi Türkkan konuşmacı olarak katılacaklar. Program kapsamında Ersen Gürsel mimarlığı üzerine hazırlanmakta olan retrospektif kitap 2016 yılında yayımlanacak.

Bu icerik 757 defa görüntülenmiştir.