349
EYLÜL-EKİM 2009
 
MİMARLIK'TAN

MİMARLIK DÜNYASINDAN

YAYINLARKÜNYE
MİMARLIK DÜNYASINDAN

Mimar ve Edebiyatçı Demirtaş Ceyhun’u Yitirdik

Demirtaş Ceyhun, Türk Edebiyatı’nda roman, öykü ve denemelerinde işlediği konularla günümüz insanının sorunlarına ayna tutmayı başaran bir edebiyat ustasıydı. Aydın kimliği üzerine sayısız konferanslar veren, toplumsal gerçekleri en yalın şekilde ele alarak Türk edebiyatına birbirinden güzel ölümsüz eserler bırakan Ceyhun, tedavi gördüğü hastanede 29 Temmuz günü, 79 yaşında hayatını kaybetti. Ceyhun’un cenazesine Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Adalet Ağaoğlu, Tarık Akan, Yalvaç Ural gibi isimlerinde aralarında bulunduğu çok sayıda yazar ve sanatçı katıldı.

Ceyhun, 1959 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Mimarlık Bölümü’nü bitirdi.

Mimarlar Odası’nın 1785 sicil numaralı üyesi Ceyhun, 1971-1973 yılları arasında Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu, 1966-1970 yılları arasında ise Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve aynı zamanda 1969-70 yılları arasında MİMARLIK dergisinin yürütücülüğünü yaptı. Ceyhun, aynı zamanda 1973 yılında kurulan YEM Kitabevi'nin de ilk yöneticisiydi. O yıllarda kitabevini canlandırmak için edebiyatçıların buluştuğu Perşembe Toplantıları’nı düzenledi.

Genelde toplumsal konuların irdelenmesine yönelen eserler veren Ceyhun'un ilk hikâyeleri 1955 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayımlanmaya başlandı. Yazarlığının ilk döneminde kişisel sorunlar üzerine eserler veren Ceyhun'un konulara bakış açısı, cinsel ve ruhsal sorunlara getirdiği farklı yaklaşımlar dikkat çekti. Ancak yazarın günümüzde kitlelerce tanınması, daha sonraları çağdaş içeriği ağır basan, toplumsal gerçeklerin kökenlerine yönelen inceleme eserleri ile olmuştur. Mesleğe Adana Bugün gazetesinde başlayan Ceyhun, 1976 yılında Kadri Kayabal, İsmail Cem ve Ercan Arıklı’nın kurduğu Politika gazetesinin genel yayın müdürü oldu. Kendi adına, Edebiyat Cephesi isimli 15 günde bir yayımlanan bir dergi çıkardı. Akşam, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yazıları yayımlandı. Cumhuriyet Radyo’da bir yıl boyunca “Aziz Nesin’le Bir Saat” adlı haftalık bir program yaptı. Halen Aydınlık gazetesinde köşe yazıları yazıyordu. Bugüne dek 41 kitabı yayımlanan Ceyhun, Asya adlı romanıyla 1970 TRT Ödülü’nü, Çamasan adlı eseriyle 1973 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı, Apartman'la da Türk Dil Kurumu Hikaye Ödülü'nü kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi ve 2006 yılında Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü almıştı.

Bu icerik 819 defa görüntülenmiştir.