323
MAYIS-HAZİRAN 2005
 
MİMARLIK'TAN

ENGLISH SUMMARY

UIA 2005 İSTANBUL’A DOĞRU

MİMARLIK DÜNYASINDAN

DÜNYADAN

KENTSEL DÖNÜŞÜM

DOSYA

YARIŞMA

EĞİTİM YAPILARI

MİMARLIK EĞİTİMİ

YAYINLAR

MEA ARCHITECTURA MEA CULPA

  • Zavallı Bir Binaya
    Gürhan Tümer

    Prof.Dr., DEÜ Mimarlık Bölümü; MO Yayın Komitesi Üyesi
KÜNYE
MİMARLIK'TAN
N. Müge CENGİZKAN

Çok az zaman kaldı.

Bu söz, son zamanlarda herkes tarafından sık sık yineleniyor. Daralan zaman herkes için önemli. Çünkü, UIA İstanbul Buluşması’na 2 ay kaldı: Organizasyonun tamamlanması, programların ortaya çıkması, sergilerin hazırlanması ve daha önemlisi, kentin bu hareketliliğe dahil edilmesi bu süre içinde gerçekleşecek… Çünkü, yasal düzenlemeler birbiri ardına eklemleniyor: Kentsel Dönüşüm Yasası, siz bu yazıyı okuduğunuzda muhtemelen çıkmış olacak… Çünkü, bugünlerde açılan ulusal yarışmaların sayısı hızla artıyor: Sürmekte olan 6, açılması planlanan 10’a yakın yarışma bulunuyor… Çünkü, “Aşırı” (Extreme) yarışmasına başvuru beklentilerin de üzerine çıkarak, bugüne kadar açılan uluslararası yarışmalar içerisinde en katılımlı yarışmalardan biri oldu; 2000 başvuru yapan öğrenci / öğrenci grupları için de teslim tarihi oldukça yaklaştı… Çünkü, Mimarlar Odası evsahipliğini yaptığı bu kongreye aynı zamanda kitap, gazete yayını ve sergilerle hazırlanıyor: 20. yüzyıl Türkiye mimarlığına ilişkin yabancı dildeki önemli kaynaklar olacağına inandığımız kitapların hazırlıkları son aşamasında… “Çünkü”leri artırmak mümkün. Ulusal ölçekte tüm mimarların dahil olması beklenen bu etkinlikler dizisi için herkes farklı şeyler bekliyor / hayal ediyor.

Kongre Vadisi tasarımı ise, mimarların en önemli kongresinin yer alacağı mekânı şekillendireceği için gündemi en fazla meşgul eden konu oldu. Konuyla ilgili mimarlık yayınlarındaki tartışmaların ardından, geçtiğimiz günlerde Mimarlar Odası tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Tartışılması gereken bir süreç olduğunu düşündüğümüz yarışma konusunda yazılanlar polemik düzeyine taşındığında, Yayın Komitesi olarak mimarlık kamuoyundaki tartışma boyutlarının farklı olması gerektiğini düşündük.

Yayın Komitesi aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duydu:

“ Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu ve UIA 2005 İstanbul Kongresi Organizasyon Komitesi tarafından, Kongre Vadisi Tasarım Yarışması üzerine mimarlık kamuoyunu uzun süredir meşgul eden sorulara açıklık getiren bir basın açıklaması yayımlandı. UIA 2005 İstanbul Buluşması’nın tarihi yaklaşırken, Kongre'nin basında, daha çok bu tür haberlerle yer almasını üzüntüyle izliyoruz. Mimarlığın sorunlarını, tüm dünyadan katılacak meslektaşlarımızla birlikte irdeleme fırsatını iyi değerlendirebilmeyi, toplumda Kongre nedeniyle mimarlığa yönelik oluşacak ilgiyi kalıcı kılabilmeyi ve basın açıklamasında da değinildiği gibi, Kongre'nin ‘bir mimarlık şenliği, bir mimarlık bayramı’ olarak gerçekleştirilebilmesini diliyoruz. Kongre sürecindeki çabalarımız temelde bu amaca doğru olumlu katkılar sağlamaya yöneliktir. Süreci, sadece Kongre’nin gerçekleştirileceği günlerle sınırlı olarak değil, Türkiye mimarlık gündemine getireceği yeni boyutlar ve zenginlikler açısından değerlendirmek gerekir. Sonuçta, yoğun bir katılım beklenen Kongre’nin, bildiriler, sergiler, paneller gibi pek çok etkinlikle İstanbul'a ve Türkiye'ye mimarlık alanına neler kattığı önemli olandır. Bu süreçte, tüm meslektaşlarımızı mimarlık gündemini izlemeye ve katkıda bulunmaya davet ediyoruz...”

Kongreye geri sayımın başladığı bugünlerde, bu tür tartışmalara odaklanmak yerine, kongre temalarına referanslı konulara / değerlendirmelere yer veriyoruz. Sonuç ürünler üzerinden yapılacak tartışmalar, süreçteki aktörlerin ne söylediği üzerine yapılacak tartışmalardan daha verimli olacaktır.

N. Müge CENGİZKAN
Bu icerik 757 defa görüntülenmiştir.